K volebným urnám prišlo viac mladých ľudí, ako tomu bývalo po minulé roky

Volebné komisie z Bratislavy i z okresov Malacky, Pezinok a Senec hodnotili voľby ako bezproblémové. Volebnú účasť odhadovali vyššiu, ale aj nižšiu.

Voľby do VÚC v Bratislavskom kraji boli pokojné. Voliči volili nového predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) zo 17 kandidátov a 50 poslancov Zastupiteľstva BSK v ďalšom volebnom období z 356 kandidátov.

Podnet v Novom Meste

Volebné komisie z Bratislavy i z okresov Malacky, Pezinok a Senec hodnotili voľby ako bezproblémové. Volebnú účasť odhadovali vyššiu, ale aj nižšiu.

Podnet preverovala obvodná volebná komisia v bratislavskom Novom Meste. Okrsková komisia na Mikovíniho ulici totiž nahlásila, že pred budovou niekto rozdáva bagety tým, ktorí volili jedného z kandidátov na predsedu BSK. „Obvodná komisia to išla preveriť, ale keď prišla na miesto, nikoho už nenašla,“ uviedol hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.

Volili ste

V najvyššie položených volebných miestnostiach v Bratislave, v priestoroch Základnej školy Jeséniova na bratislavskej Kolibe, privítali prvých voličov hneď po začiatku volieb o 7:00 hod. Jeden z prvých hlasov odovzdal aj Vladimír Volf. Na voľby si vlastne odskočil z práce. „Pracujem ako pekár a po prvom rozvoze pečiva som využil čas a prišiel som voliť,“ povedal.

Právo voliť si nenechal vziať ani 96-ročný Dominik, jeden z najstarších obyvateľov Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke. Ako hovorí, treba ísť voliť, aby bolo lepšie a aby volení predstavitelia plnili svoje sľuby.

Volebná účasť

Predseda okrskovej volebnej komisie na Jelenej ulici v Bratislave a zároveň predseda SaS Richard Sulík povedal, že VÚC nie sú veľmi významné a väčšina Bratislavčanov stále ani len netuší, kde má bratislavský VÚC svoje sídlo. „A tomu zodpovedá aj volebná účasť. Mám cieľ, aby sme v našom volebnom okrsku dosiahli 30-percentnú účasť. Bude to ‚na knap‘, ale mohlo by sa to podariť,“ uviedol.

V bratislavskej Rači sa tešili, že k volebným urnám prišlo viac mladých ľudí, ako tomu bývalo po minulé roky. „Tešíme sa, že aj mladí si uvedomujú, že tieto voľby sú dôležité hlavne pre nich,“ povedala Jarmila Ďuríková z Miestneho úradu v Rači.

V najmenšej obci v Bratislavskom kraji Nový Svet v okrese Senec očakávajú od nového predsedu Bratislavského samosprávneho kraja najmä zlepšenie dopravy, pomoc pri vybudovaní multifunkčného ihriska či autobusovej zastávky. Povedal to starosta obce Dušan Šebeň.

Priebežné výsledky

Volebné miestnosti na väčšine Slovenska sa zatvorili, okrskové volebné komisie začínajú sčítavať hlasy. Voľby pokračujú v deviatich okrskoch Trenčianskeho kraja, kde sa pre výpadok prúdu predlžuje hlasovanie aj volebné moratórium do 23.15 h. Priebežné neoficiálne výsledky začne Štatistický úrad SR zverejňovať až po zatvorení aj poslednej volebnej miestnosti.

Zdroj: TASR

Odporúčame