Recept na dnes

VIDEORECEPT: Pomohli ste nám nájsť najobľúbenejšiu tradičnú bratislavskú pochúťku

Hľadali sme najobľúbenejšiu tradičnú bratislavskú pochúťku. Vďaka vám, našim čitateľom, sme ju aj našli. Bratislavčania si na nej pochutnávajú už stovky rokov!

Zdroj: YouTube.com

Koncom júla sme sa na vás, našich čitateľov, obrátili s prosbou o pomoc pri hľadaní najobľúbenejšej tradičnej bratislavskej špeciality.

Poslali ste nám množstvo tipov, z ktorých sme do hlasovania vybrali 7 jedál. Vyberali sme nielen podľa toho, ktoré sa najčastejšie opakovali, ale hlavne podľa toho, ktoré pochúťky by mohli byť skutočne „bratislavské“.

Tradičná domáca kuchyňa

Bratislava bola etnicky rôznorodé mesto, kde stáročia spolu žili Slováci, Nemci, Maďari a Židia. Tradičnú domácu kuchyňu nášho mesta ale ovplyvňovali aj trendy z Rakúska, Francúzska, či Česka. Preto je veľmi diskutabilné, ktoré z jedál, ktoré v hlavnom meste považujeme za tradičné, je naozaj „naše“.

Obrátili sme sa preto na etnologičku Katarínu Nádaskú, ktorá nám priblížila kuchyňu Bratislavskej župy, ale aj starých Prešporákov. „Bratislavská župa patrila k tým bohatším župám. Bola tu kvalitná, úrodná pôda, vinohrady. Rozvinuté bolo poľnohospodárstvo, zeleninárstvo, vinohradníctvo. Pôda dávala dobrú úrodu, preto si ľudia mohli dovoliť svoje produkty predávať nielen v Prešporku, ale i vo Viedni,“ vysvetľuje etnologička.

Jedlá boli zásadne pripravované z lokálnych surovín a boli sezónne. Od skorej jari do neskorej jesene sa varilo to, čo ponúkala záhradka. Na jar to boli prívarky z medvedieho cesnaku, zo šťaveľa, či z mladej žihľavy. V lete kraľovali zeleninové polievky a prívarky, napríklad tekvicový, či paradajkový.

Mäso sa konzumovalo raz týždenne, a to v nedeľu. Obyčajne to bolo varené mäso zo sliepky s omáčkami. Na jeseň to boli pečené kačky a husi a v zime mäso zo zabíjačiek.

Hydina a ryby

„Sliepky sa chovali takmer na každom dvore. V nedeľu sa sliepka vyvarila v polievke a varené mäso sa konzumovalo napríklad s paradajkovou, či tekvicovou omáčkou. Tá sa mohla jesť aj s vareným vajíčkom,“ približuje etnologička tradičnú kuchyňu župy.

Samozrejme, mesto na Dunaji malo prístup aj k pokladom rieky. Obľúbené boli najmä pečené ryby. Na juhu Bratislavskej župy, a aj v samotnom Prešporku, sa jedla tiež chutná rybacia polievka.

Sladučké dobroty

Najobľúbenejšími tradičnými jedlami Bratislavskej župy boli podľa etnologičky Kataríny Nádaskej vajnorská štrúdľa, kapustníky, podplamenník, lokše makové, široké rezance s makom alebo orechmi, či tvarožník.

V Prešporku boli obľúbené kvalitné orechové, či makové rožky, tzv. roháče, ktoré mali tenké chrumkavé cesto a veľa plnky. A práve tie sú podľa čitateľov Bratislava24.sk najobľúbenejšou tradičnou bratislavskou špecialitou aj dnes!

Za bratislavské rožky hlasovalo až 42.8% z vás! Druhou najobľúbenejšou pochúťkou sa stal podplamenník (19.4%), treťou orechové, makové, tvarohové pirohy (11.1%), nasledovali rybacia polievka (8.3%), slepačia polievka (8.3%), makové lokše (6.1%) a nakoniec kapustníky (3.9%).

Vedeli ste, že pravé bratislavské rožky sa vyrábajú len na Slovensku a sú zapísané ako tradičná špecialita medzi chránené výrobky v Európskej únii?

Podľa historických účtovných kníh sa pečivo plnené makom či orechmi, niekedy aj gaštanmi, predávalo v Pressburgu už okolo roku 1590. Rožky za starých čias nazývali bajgle. Slovo pochádza z nemeckého beugel, čo znamená ohnutý. Súčasný názov bratislavské rožky sa začal používať až začiatkom 20. storočia.

Viac o najobľúbenejšej pochúťke Bratislavčanov sa dočítate tu:

Hľadá sa najobľúbenejšie jedlo z Bratislavy a okolia
14
Galéria
Zdroj: TASR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM