Recept na dnes

Hľadá sa najobľúbenejšie jedlo z Bratislavy a okolia: Ktoré je vášmu srdcu najbližšie?

Na kuchyňu bratislavského regiónu mnohí nedajú dopustiť. Ktoré z jedál našej kuchyne je najobľúbenejšie? Rozhodnúť o tom môžete aj vy.

Ilustračný obrázok k článku Hľadá sa najobľúbenejšie jedlo z Bratislavy a okolia: Ktoré je vášmu srdcu najbližšie?
14
Galéria
Zdroj: TASR

Každý kút Slovenska disponuje receptami, ktoré sú charakteristické pre danú oblasť. Tak je to aj u nás v Bratislave a jej okolí. Alebo nie?

Bratislavské pochúťky

Hoci by sa mohlo zdať, že obľúbeným jedlom v Bratislave je dnes vyprážaný syr s hranolčekmi, nie je to tak. Napriek tomu, že street food zažíva absolútny boom, Bratislavčania stále viac inklinujú k tradičnej kuchyni starých mám a radi si doprajú aj vepřo-knedlo-zelo, tlačenku, strapačky, guláš, huspeninu či dokonca mastný chlieb s cibuľou.

Bratislava bola etnicky rôznorodé mesto, kde stáročia spolu žili Slováci, Nemci, Maďari a Židia. To sa odrazilo aj na tradičnej domácej kuchyni nášho mesta, ktorú ovplyvňovali aj trendy z Rakúska, Francúzska, či z Česka. Preto je veľmi diskutabilné, ktoré z jedál, ktoré v hlavnom meste považujeme za tradičné, je naozaj „naše“.

Isté ale je, že zlatohnedé bratislavské rožky sú vychýrenou pochúťkou bratislavského regiónu. Tzv. bajgle majú viac ako dvestoročnú tradíciu. Zvyčajne majú makovú alebo orechovú plnku. Tento sladučký koláčik ale nie je jediným pokladom, ktorým sa môže náš región pochváliť. Už v Prešporku boli obľúbenými jedlami vajnorská štrúdľa, kapustníky, podplamenník, lokše makové, široké rezance s makom alebo orechmi či tvarožník.

Záhorie je krajom, kde nájdete najlepšie zelé (kapusta, pozn. red.) na Slovensku. V Stupave sa dokonca každoročne koná festival Dni zelá, ktorý sa snaží zachovávať tradície pestovania a spracovania regionálnych odrôd kapusty, ktoré boli a sú známe svojou špecifickou chuťou. Ochutnať tu môžete surovú, ale aj varenú kapustu.

Aké je vaše najobľúbenejšie jedlo?

Ktorá bratislavská dobrota je vášmu srdcu najbližšia? Zapojte sa do nášho hľadania aj vy a napíšte nám do stredy 31. júla 2019 svoje najobľúbenejšie jedlo, ktoré pochádza z Bratislavy alebo jej okolia. Môžete tak urobiť:

Z vašich odpovedí vyberieme najviac frekventované jedlá, ktoré pochádzajú z nášho regiónu. Následne spustíme na našom portáli hlasovanie, v ktorom budete môcť za jednotlivé špeciality zahlasovať. Inšpirujte sa galériou jedál, ktoré v rôznych obmenách nájdete aj v Bratislave.

Ilustračný obrázok

Zdroj: YouTube.com

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM