Kultúra Video

FOTO + VIDEO: Na zaujímavej zmene fasády hotela Kyjev pracovalo 17 horolezcov

Hotel Kyjev sa v rámci Bratislava Street Art Festivalu, ktorý v sobotu vyvrcholí, zmenil na umelecké dielo.

Ilustračný obrázok k článku FOTO + VIDEO: Na zaujímavej zmene fasády hotela Kyjev pracovalo 17 horolezcov
11
Galéria

Ôsmy ročník Bratislava Street Art Festivalu (BSAF) hostí umelcov nielen z Talianska či Poľska. Do festivalu sa zapojil aj slovenský fotograf Lousy Auber, ktorý sa rozhodol oživiť jednu zo stien roky zatvoreného hotela Kyjev. Vďaka jeho nápadu sa zmenila fasáda hotela na jedno z najväčších umeleckých diel v histórii Slovenska.

Hotel Kyjev ožil

„Bratislava má pomerne veľa takýchto šedých zón, kde sú rôzne fasády alebo bočné steny domov, ktoré sa dajú využiť na takúto výtvarnú realizáciu,“ uviedol BSAF Tomáš Lukačka.

Na realizáciu projektu Hotel Kyjev Deconstructed museli organizátori čakať tri roky, počas ktorých riešili nielen technické, ale i administratívne problémy. „Posledný polrok sme intenzívne spolupracovali s Lousym, aby sme vymysleli niečo, čo nebude rušivé, ale čo by pôvodný projekt oživilo,“ povedal Lukačka.

Na vzniku umeleckého diela sa podieľalo 17 horolezcov, ktorí počas šiestich hodín vytvorili na stene hotela pomocou sprejov obrovský čierno-biely obrazec. „Chceli sme sa tomu venovať so všetkým rešpektom. Tak sme si povedali, že budeme budovu reinterpretovať,“ prezradil fotograf Auber, podľa ktorého dielo nenarúša pôvodnú architektúru autora. V budúcnosti sa podoba umeleckého diela pravdepodobne zmení s prichádzajúcou rekonštrukciou celého hotela, ktorý už rokmi chátra.

Umenie aj na Rajskej a Dunajskej

V rámci festivalu vznikajú na Kamennom námestí aj iné umelecké diela, ako napríklad stena na Dunajskej ulici, ktorá je dielom talianskeho umelca s menom Millo. „Na Rajskej máme ďalšiu stenu, tam pracuje poľský umelec Tank Petrol,“ informoval Lukačka.

Po tomto ročníku by malo byť na Kamennom námestí celkovo sedem výtvarných diel, ktoré sú podľa Lukačku niekoľkoročnou snahou streetart festivalu. „Celé tie tri roky máme jeden cieľ. Vytvoriť streetart galériu, galériu pouličného umenia,“ informoval Lukačka.

Navštíte strechu nákupného centra

V sobotu 30. júna môžete v rámci festivalu navštíviť aj strechu nákupného centra My Bratislava Tesco na Kamennom námestí, ktorá bola verejnosti roky neprístupná. Návštevníci si môžu užívať netradičný výhľad a sledovať dotváranie umeleckého diela na fasáde bývalého hotela Kyjev.

Pouličné umenie nájdete dnes aj na Jakubovom námestí, kde budú výtvarníci maľovať svoje diela na elektrické rozvádzacie skrine. Zároveň sa na pódiu na Kamennom námestí predstavia aj skupiny Spacerecorder, Funtomas, SAYS, Luvver a Nvmeri.

Zdroj: YouTube.com
Bratislava Street Art Festival 2018
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Bratislava.dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479