Rôzne

10 udalostí, ktorými žila Bratislava v roku 2017

Novinky z komunálnej politiky, dopravy, MHD a kultúry, či zaujímavosti z histórie. Akými udalosťami žili Bratislavčania v roku 2017?

Ilustračný obrázok k článku 10 udalostí, ktorými žila Bratislava v roku 2017
13
Galéria

Denne sa snažíme prinášať vám, našim čitateľom, rýchle a spoľahlivé správy z Bratislavy a okolia, tipy na výlety a akcie. V tomto roku sme sa dočkali vytúžených rekonštrukcií, zvolili sme si nového predsedu samosprávneho kraja, máme k dispozícii nové parky, opravené cesty a chodníky, vyznačené cyklotrasy. Začalo sa aj s výstavbou nových developerských projektov, čo, samozrejme, väčšinu Bratislavčanov neteší.

Pripomeňme si spolu TOP udalosti, ktorými sme žili v roku 2017 najviac.

Voľby do VÚC

Novembrové voľby do vyšších územných celkov boli tentoraz iné ako predtým. Predsedov krajov sme si nevolili v dvoch kolách, ale iba v jednom. Za predsedu bol zvolený kandidát, ktorý získal najviac platných hlasov.

Novým predsedom Bratislavského kraja so ziskom 20,42 percenta hlasov (36 864 voličov) sa stal Juraj Droba, jeden zo šiestich zakladateľov strany Sloboda a Solidarita. Vo funkcii vystriedal Pavla Freša, ktorý vo voľbách skončil na piatom mieste.

Volili sme tiež poslancov bratislavského krajského zastupiteľstva. V Zastupiteľstve BSK bude nasledujúcich päť rokov 50 poslancov, oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu stúpol ich počet o šesť. V Zastupiteľstve BSK bude 34 poslancov zastupovať Bratislavu, šesť okres Malacky a po piatich poslancoch budú mať okresy Pezinok a Senec.

Vynovený hotel Danube

Hotel Danube na Rázusovom nábreží v centre Bratislavy bol pokrytý lešením viac ako rok. Jeho kompletná obnova mala priniesť nový moderný vzhľad. Hotelu sa ale podľa ľudí zámer celkom nevydaril a sivo-biela fasáda by sa hodila viac na perifériu mesta.

So súčasným vzhľadom hotela nesúhlasí ani hlavná architektka mesta Ingrid Konrad, ktorá mala výhrady už voči pôvodne podanej verzii fasády na stavebnom úrade. „V komisii sme sa zhodli a KPÚ vydal rozhodnutie o zmene, resp. prepracovaní fasády. O podobe fasády sme sa dozvedeli, tak, ako všetci občania Bratislavy, až keď sa odhalila fasáda do Hviezdoslavovho námestia,“ povedala Konrad. Viac TU.

Luna Bar sa vracia na scénu

Luna Bar na Kamennom námestí po šiestich rokoch opäť otvorili, a to so všetkým, čo k tomu patrí. Pôvodný nábytok, vybavenie zo 70. rokov, zostalo na svojom mieste, zachovaný zostal aj interiér. Z priestoru starej kuchyne vznikol nový bar, pri ktorom majú vyhradené miesto fajčiari. Hlavný priestor je nefajčiarsky – pribudla nová vzduchotechnika, klimatizácia, ozvučenie aj svetlá. Kompletnou obnovou prešli aj toalety a šatňa. S potešením môžeme potvrdiť, že nápis na dverách „II. skupina“ zostáva.

Rekonštrukcia podchodu na Trnavskom mýte

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou! Bratislavčania sa dočkali vytúženej rekonštrukcie podchodu na Trnavskom mýte!

Nefungujúce eskalátory, zdemolované svetelné tabule, špinavé steny postriekané grafitmi, indivíduá a zápach moču. Tento obraz roky zanedbávaného podchodu sa od októbra začal (snáď) navždy rozplývať. Hlavné mesto v spolupráci s developerskou firmou Immocap Group a. s. spustilo rekonštrukčné práce v podchode, z ktorého by sa už v lete 2018 mal stať estetický, funkčný, architektonicky nápaditý a najmä bezbariérový priestor.

Úprava Námestia slobody

Námestie slobody bolo dlhé roky v katastrofálnom stave. Magistrát sa preto rozhodol, v spolupráci s bratislavskou mestskou časťou Staré Mesto a investorom HB Reavis, tento verejný priestor zmeniť k lepšiemu.

S prácami na obnove námestia začali už koncom mája. Počas prvej etapy, ktorá je zameraná najmä na prípravné práce týkajúce sa starostlivosti o zeleň a zabezpečenia čistoty a bezpečnosti, bola z námestia a vnútornej plochy fontány odstránená burina či očistené odvodňovacie rigoly a chodníky od lístia a ihličia. Taktiež boli orezané kroviny, z kovovej skulptúry fontány zmizli grafity a 209 lavičiek na námestí dostalo nový náter.

Výstavba projektu Stanica Nivy

Autobusová stanica Mlynské nivy doslúžila. Plnohodnotne ju však nahradila dočasná autobusová stanica na Bottovej ulici v Bratislave, ktorá slúži verejnosti od 1. októbra.

Pôvodná stanica je už zrovnaná so zemou. Na jej mieste vyrastie Stanica Nivy, ktorá skombinuje medzinárodný autobusový terminál, nákupné centrum, modernú tržnicu a výškovú administratívnu budovu. Nové priestory budú mať tri nadzemné a dve podzemné podlažia, pričom nástupištia autobusov sú plánované v prvom podzemnom podlaží. Unikátnou komunitnou črtou novej stanice je zelená strecha s mestskými záhradami, bežeckou dráhou a kompletným vybavením pre aktívny oddych a šport.

Železnice ukončili zmluvu so spoločnosťou Transprojekt

Železnice Slovenskej republiky dňom 18. septembra 2017 odstúpili od rámcovej zmluvy so spoločnosťou Transprojekt s. r. o. Vedenie ŽSR sa tak rozhodlo na základe toho, že spoločnosť Transprojekt s. r. o. si nesplnila zákonnú povinnosť, najneskôr do 31. júla 2017 zabezpečiť svoj zápis do registra partnerov verejného sektora v zmysle zákona č. 315/2016 Z.z. o registri partnerov verejného sektora.

Na stanici aktuálne prebieha rekonštrukcia priestorov dlho zatvorenej a nevyužívanej reštaurácie v historickej časti hlavnej budovy. ŽSR odovzdali stavenisko zmluvnej firme SP Plus s. r. o. Trnava, ktorá v uplynulých dňoch začala s realizáciou rekonštrukcie. "Ukončenie prác je naplánované na jún 2018 v celkovej zmluvnej cene 825 560 eur bez DPH,“ informoval Erdössy. Momentálne začali s búracími a murovacími prácami.

Výstavba Národného futbalového štadióna

V roku 2017 sa začala aj výstavba Národného futbalového štadióna. Nový futbalový štadión bude mať kapacitu viac ako 22-tisíc miest. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna. NFŠ poskytne štát dotáciu vo výške 27,2 milióna eur, avšak táto bude odpočítaná od kúpnej ceny. Akcionárom spoločnosti NFŠ je ŠK Slovan Bratislava futbal, a. s., ktorej predsedom predstavenstva je Ivan Kmotrík.

Práce okolo Národného futbalového štadióna sa v posledných týždňoch výrazne posunuli vpred. Už môžeme vidieť kompletný pôdorys budúceho štadióna aj rastúce tribúny. Video si môžete pozrieť TU.

Zákaz hazardu

Veľa sa hovorilo aj o zákaze hazardu. Mestskí poslanci preberali tému na viacerých zasadnutiach zastupiteľstva. Výsledok? Herne z Bratislavy zmiznú. Absolútny zákaz hazardu bol schválený.

„Hazard v Bratislave je už minulosťou,“ neskrýval svoje nadšenie primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Všeobecne záväzné nariadenie o zákaze umiestnenia herní na území hlavného mesta platí od 1. mája 2017.

Oprava vozovky na Moste SNP

V roku 2017 sa vodiči dočkali aj opravy vozovky na Moste SNP. Po ukončení prác boli ale mnohí nespokojní.

Takú búrlivú diskusiu, akú vyvolala rekonštrukcia vozovky na Moste SNP, zrejme čakal málokto. Jeden zo symbolov hlavného mesta sa po dlhých 45 rokov dočkal nového povrchu, ale viacerí z vás v tejto súvislosti len márne hľadajú pozitívne slová. Vodiči i cestujúci sa sťažujú na hrboľatý povrch, ktorý pri prejazde mostom spôsobuje vibrácie. To môže byť zapríčinené aj špeciálnym asfaltom, zhutneným kamenivom, ktorý bol použitý pri rekonštrukcii. Takýto druh asfaltu nie je na žiadnom inom moste v Bratislave.

Opravu vo výške 1,5 milióna eur realizovala rakúska spoločnosť Swietelsky-Slovakia. Na opravu dozeral autorský aj stavebný dozor. „Stavba je ukončená a mesto so zhotoviteľom ďalej komunikuje o prevzatí stavby a kontroluje kvalitu diela podľa dohodnutých zmluvných podmienok. Aktuálne hlavné mesto čaká na záverečnú správu stavebného dozoru, v ktorej odporučia mestu ďalší postup. O ďalších krokoch bude mesto informovať,“ zhrnula Zuzana Onufer, hovorkyňa hlavného mesta.

Za celú redakciu Bratislava24.sk želáme všetko dobré do nového roka a ďakujeme, že ste s nami. Sledujte nás na facebooku aj v roku 2018.

10 udalostí, ktorými žila Bratislava v roku 2017
13
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM