Ilustračný obrázok k článku Na hlavnej stanici pokračujú rekonštrukčné práce. Pribudnú nové priestory pre cestujúcich aj výťahy
11
Galéria
Zdroj: ŽSR

Na hlavnej stanici pokračujú rekonštrukčné práce. Pribudnú nové priestory pre cestujúcich aj výťahy

Železnice chcú týmito novinkami zvýšiť komfort, bezpečnosť a dodržiavanie platnej legislatívy pre pohyb aj telesne postihnutých cestujúcich.

Rôzne
Rôzne

Na hlavnej stanici pokračujú rekonštrukčné práce. Pribudnú nové priestory pre cestujúcich aj výťahy

Železnice chcú týmito novinkami zvýšiť komfort, bezpečnosť a dodržiavanie platnej legislatívy pre pohyb aj telesne postihnutých cestujúcich.

Ilustračný obrázok k článku Na hlavnej stanici pokračujú rekonštrukčné práce. Pribudnú nové priestory pre cestujúcich aj výťahy
11
Galéria
Zdroj: ŽSR

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martin Erdössy dnes (12. 12.) na železničnej stanici Bratislava Hlavná stanica predstavil aktuálny stav rekonštrukčných prác, pre ktoré sa ŽSR rozhodli v záujme zvýšenia komfortu, bezpečnosti a dodržiavania platnej legislatívy pre pohyb aj telesne postihnutých cestujúcich. Bratislava24.sk informovala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Rekonštrukcia bývalej reštaurácie

Na stanici aktuálne prebieha rekonštrukcia priestorov dlho zatvorenej a nevyužívanej reštaurácie v historickej časti hlavnej budovy. ŽSR odovzdali stavenisko zmluvnej firme SP Plus s. r. o. Trnava, ktorá v uplynulých dňoch začala s realizáciou rekonštrukcie. "Ukončenie prác je naplánované na jún 2018 v celkovej zmluvnej cene 825 560 eur bez DPH,“ informoval Erdössy. Momentálne začali s búracími a murovacími prácami.

Rekonštrukciou bývalej reštaurácie sa vytvoria priestory pre cestujúcu verejnosť, vykoná sa technická predpríprava pre prípadné dočasné umiestnenie osobných pokladní a zabezpečí sa čiastočné zväčšenie poddimenzovanej plochy odchodovej haly. Vytvorenie nových a rozšírenie existujúcich priestorov a s tým súvisiacich služieb zvýši kultúru a komfort cestujúcej verejnosti.

Rekonštrukcia si vyžiada uzatvorenie parkoviska pred budovou vládneho salónika, a to z dôvodov pohybu nákladných áut zhotoviteľa, aby sa predišlo prípadnému poškodeniu zaparkovaných osobných áut.

Nové výťahy

ŽSR podpísali v závere júna 2017 zmluvu so spoločnosťou Metri s. r. o. Bratislava, ktorá zrekonštruuje bývalý služobný podchod určený pre prepravu batožín a vytvorí prístupy pre imobilných cestujúcich, matky s kočíkmi či cestujúcich s veľkou a ťažkou batožinou na všetky nástupištia v ŽST Bratislava Hlavná stanica.

Celková zmluvná cena, ktorá je výsledkom výberového konania, predstavuje 1 468 000 eur bez DPH a je hradená z vlastných zdrojov ŽSR. Od 19. júla 2017 sa realizovali prípravné práce k tejto rekonštrukcii. "Dnes sú tieto práce ukončené a začíname s vlastnou realizáciou, ktorá bude hotová v júli budúceho roku,“ dodal generálny riaditeľ ŽSR.

Železničná stanica Bratislava Hlavná stanica nemá v súčasnosti zabezpečený plnohodnotný prístup cestujúcej verejnosti s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie a cestujúcich s ťažkou batožinou bezbariérovo na nástupištia č. 2 až 5. V snahe byť v súlade s platnými zákonmi, normami a predpismi pre pohyb imobilných ŽSR rekonštruujú jestvujúci služobný podchod a existujúce nákladné výťahy na nástupištiach č. 1 až 4 a vybudujú nový výťah na nástupišti č. 5.

Po ukončení celkovej rekonštrukcie služobného podchodu sa tak vyrieši jeden z najväčších problémov cestujúcich na jednej z najstarších a najvyťaženejších železničných staníc na Slovensku. Výrazne sa tak zvýši kvalita, komfort a bezpečnosť pohybu cestujúcich.

Ďalšie zmeny

Prednosta železničnej stanice Pavol Országh informoval tiež o zmenách, ktoré sa v súvislosti s rekonštrukciou služobného podchodu a služobných výťahov dotknú imobilných cestujúcich. "Od dnešného dňa sa imobilní cestujúci po schválení cesty zo strany dopravcu musia dostaviť na železničnú stanicu najmenej 40 minút pred odchodom vlaku a určení zamestnanci ŽSR zabezpečia jeho presun k vlaku cez úrovňové služobné prechody.“

Po príchode od vlakov, pri ktorých je predpoklad, že budú obmedzovať pohyb cez úrovňový prechod na žilinskej strane, bude prístupová pomoc (presun z nástupišťa č. 2 až 5 na nástupište č. 1) zabezpečená až po odsune súpravy od nástupišťa, čo znamená predĺženie času presunu o cca 15 až 20 min.

Hliadky SBS

Od 6. decembra začali v ŽST Bratislava Hlavná stanica, Bratislava Vinohrady, Bratislava Nové Mesto a Bratislava Petržalka pôsobiť dve dvojčlenné hliadky súkromnej bezpečnostnej služby. Už za prvých pár hodín ich pôsobenia v priestoroch týchto staníc ŽSR zaznamenali výraznú zmenu k lepšiemu.

Darí sa im vykázať bezdomovcov, asociálov a neprispôsobivé osoby z priestorov staníc, tým sa výrazne obmedzil zápach, neporiadok, znečisťovanie stanice, ale aj neslušné správanie a obťažovanie cestujúcich i samotných zamestnancov stanice či externých firiem.

Zmluva je uzatvorená na obdobie 24 mesiacov v celkovom objeme 294 000 eur bez DPH. Hliadky budú pôsobiť na staniciach 20 hodín denne od 4:30 do 0:30 hod. Od apríla do októbra to bude jedna hliadka.

Poslednou novinkou, ktorú ŽSR na hlavnej stanici zrealizovali v uplynulých dňoch, je vybudovanie spúšťacej bezpečnostnej mreže z prvého nástupišťa do priestorov hlavnej stanice. Mreža má zamedziť, aby v čase, kedy je železničná stanica zatvorená, nemohli priestory obsadiť a znečisťovať bezdomovci.

Rekonštrukčné práce na bratislavskej hlavnej stanici
11
Galéria
Zdroj: ŽSR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín