Juraj Droba zložil sľub a ujal sa funkcie predsedu BSK

Víťazný kandidát v novembrových voľbách do VÚC Juraj Droba sa stal oficiálne novým predsedom Bratislavského samosprávneho kraja.

Aktualizované

Zložený sľub sa stáva záväzkom zodpovednosti za tvár a prosperitu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na ďalších päť rokov. Vo svojom príhovore po zložení sľubu to v pondelok uviedol nový predseda BSK Juraj Droba (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska).

Podľa neho je jeho povinnosťou i povinnosťou nových krajských poslancov robiť veci lepšie, lebo ľudia očakávajú viditeľnejšie výsledky, ale je zároveň pripravený nadviazať na všetko dobré, s čím prišlo bývalé vedenie kraja.

Prvé plány nového župana

„Dnešným dňom sa to pre nás začína. Odhodlanie máme a je v nás potenciál. Treba si vyhrnúť rukávy a pustiť sa s chuťou do práce,“ zdôraznil Droba. Venovať sa je podľa neho potrebné viacerým oblastiam v kompetencii kraja, ako doprave, zdravotníctvu, sociálnym veciam, životnému prostrediu, školstvu, kultúre, športu, ale tiež regionálnemu rozvoju. Taktiež je potrebné otvoriť Úrad BSK obyvateľom kraja.

„Ľudia tu nie sú pre nás, ale my sme tu pre nich. A nie je to len Bratislava a mestské časti, ale aj okresy Malacky, Pezinok a Senec musia byť pre nás rovnako dôležité ako Bratislava alebo jej mestské časti,“ zdôraznil Droba. Ten si pondelkovým dňom podľa vlastných slov vyzlieka zelené stranícke tričko a je pripravený pracovať pre všetkých obyvateľov kraja. A to bez ohľadu na to, či sú konzervatívci, alebo liberáli, či sú Slováci, Maďari, alebo inej národnosti a tiež bez ohľadu na to, či ich predkovia sú z tohto regiónu, alebo sa presťahovali do kraja za prácou alebo štúdiom.

Sľub okrem nového predsedu BSK zložilo aj 49 poslancov z 50-členného bratislavského krajského zastupiteľstva. „Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy Bratislavského samosprávneho kraja, dodržiavať Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a ústavno-právne predpisy a pri výkone funkcie poslanca ich budem uplatňovať podľa najlepšieho vedomia a svedomia,“ zložili prítomní poslanci sľub. Spečatili ho svojím podpisom a podaním ruky predsedovi BSK Drobovi. Slávnostného ceremoniálu sa nezúčastnila poslankyňa Mária Kisková, ktorá je na zahraničnej pracovnej ceste.

Odchádzajúci predseda kraja Pavol Frešo sa poďakoval poslancom doterajšieho bratislavského krajského zastupiteľstva za ich prácu, ktorú v predchádzajúcom volebnom období vykonali. Novému vedeniu kraja a novým členom poslaneckého zboru zároveň zaželal, aby sa im spoločnými silami podarilo posunúť Bratislavský kraj a aby sa lepšie darilo napĺňať predstavy a sľuby.

Programové vyhlásenie

Odpoveď na to, ako sa bude BSK uberať najbližších päť rokov, dá programové vyhlásenie. Na jeho prípravu si nový predseda BSK Juraj Droba vypýtal 100 dní. „Nebolo zvykom, že by župani predstavovali svoje programové vyhlásenia. Ja to chcem určite spraviť a bude to môj záväzok, podľa ktorého pôjdem najbližších päť rokov,“ uviedol v pondelok Droba. O konkrétnostiach hovoriť zatiaľ nechcel. Poodkryl však, že značná časť sa bude venovať doprave a nevyhne sa ani vyššiemu pásmu ochrany vinohradov v Malých Karpatoch.

Prvé týždne po nástupe do novej funkcie chce venovať zloženiu tímu, s ktorým bude realizovať volebný program. Za jeho členov bude podľa vlastných slov považovať jednak zamestnancov úradu BSK, ale tiež 50 poslancov a poslankýň. S nimi plánuje aktívnu spoluprácu.

Prvé zasadnutie

Prvé rokovanie nového bratislavského krajského zastupiteľstva je zvolané na stredu 20. decembra, aby sa vykreovali jednotlivé komisie. Tie by mali následne v januári budúceho roka zasadnúť a prejsť si rozpočet BSK na rok 2018. „A keď Boh dá, tak 30. januára, na ďalšom zastupiteľstve, schválime návrh rozpočtu, tak aby sme nemuseli ísť do rozpočtového provizória,“ skonštatoval Droba, ktorého tím bude potrebovať mesiac na analýzu predkladaného návrhu rozpočtu.

V pláne má tiež analýzu všetkých zmlúv a faktúr na úrade, zavedenie výkonnostných cieľov pre všetkých riaditeľov úradu, aby vedeli, za čo budú hodnotení a odmeňovaní. „Do mysle pracovníkov BSK, mojich budúcich kolegov, zavediem, že obyvateľ BSK je pre nich zákazník, je pre nich klient,“ doplnil Droba. Kriticky sa bude pozerať na obohacovanie sa na úkor verejných zdrojov, intrigy na pracovisku a aroganciu voči občanom. Droba zároveň splní aj svoj prvý predvolebný sľub a na januárovej schôdzi sa vzdá poslaneckého mandátu v Národnej rade SR.

Vyšší počet poslancov

V Zastupiteľstve BSK bude nasledujúcich päť rokov 50 poslancov, oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu stúpol ich počet o šesť. V Zastupiteľstve BSK bude 34 poslancov zastupovať Bratislavu, šesť okres Malacky a po piatich poslancoch budú mať okresy Pezinok a Senec.

Polovicu zastupiteľstva tvoria nezávislí kandidáti, 17 poslancov sa dostalo do zastupiteľstva s podporou koalície SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska, ďalších šesť ako kandidáti koalície Most-Híd, Smer-SD, SKOK – Európski liberálni demokrati, SZ, SDKÚ-DS a Starostovia a nezávislí kandidáti. V zastupiteľstve bude i kandidát Nezávislého fóra a strany Doma dobre. Vekový priemer poslancov je 45,5 roka, štvrtinu poslancov tvoria ženy.

O zložení krajského poslaneckého zboru rozhodli voliči prostredníctvom 176 100 platných hlasovacích lístkov, ktoré počas volieb do VÚC odovzdali v 569 volebných miestnostiach 24 volebných obvodov BSK. O voľbe predsedu BSK rozhodlo 180 490 platných hlasovacích lístkov. Kandidáta pravicovej koalície (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska) Juraja Drobu podporilo 36 864 voličov, získal tak 20,42 percenta hlasov.

Zdroj: TASR

Odporúčame