Rôzne

HLASUJTE: Okrídlený býk, lev i ryba: Vyberte najkrajší erb obce Bratislavského kraja

Nielen okresné mesto sa môže pochváliť nezvyčajným motívom vo svojom erbe. Čo všetko nájdeme v symboloch obcí Bratislavského kraja? Hlasujte za najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku HLASUJTE: Okrídlený býk, lev i ryba: Vyberte najkrajší erb obce Bratislavského kraja
83
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR

Ak nie ste odborník na erby, čiže heraldiku, pri mnohých musíte použiť kúsok fantázie. Z erbu sa dá vyčítať všeličo, sú znakom samostatnosti obcí.

Všetky erby sú zapísané v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Má sa tak predísť tomu, aby sa vyskytli podobné alebo rovnaké erby.

Erby obcí Bratislavského kraja

Bližšie sme sa pozreli na erby obcí Bratislavského kraja. Náš kraj má osem okresov, ktoré tvoria menšie obce a každá z nich má svoj vlastný erb. Z hlasovania sme vynechali mestá a mestské časti Bratislavy.

Erb hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy je Bratislavčanom dobre známy. Zdobí ho v červenom štíte strieborné trojvežové opevnenie s oknami a bránou, na červených strechách veží vždy po dve zlaté gule, v bráne zlatá, do polovice vytiahnutá mreža. Poznáte aj erby obcí nášho kraja?

Od štítov po symboly

Erby sa spájajú s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa postupne formoval rytiersky stav, a to je prepojené s križiackymi výpravami.

V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce.

„Rytieri mali pôvodne erby na svojich štítoch, ktorými sa bránili a až postupom času, čiže koncom 12. storočia, začali označovať šľachtickú hodnosť. Tie úplne najstaršie erby, v dvanástom, trinástom a štrnástom storočí, pokiaľ to boli erby šľachtických rodín, často tam bol znázornený nejaký hrdinský čin rytiera. V mnohých takýchto rodových erboch nachádzame napríklad rytiera s mečom alebo rytiera na koni či rytiera, ktorý popravuje nejakého nepriateľa,“ uviedla pre náš portál Dnes24 etnologička a historička Katarína Nádaská.

Roľník, orol i sekera

Ako nám ďalej približuje mystickosť symbolov, z erbov sa dá vyčítať absolútne všetko. „Niekedy je zaujímavé aj to, že najmä v tých starších erboch nachádzame niektoré bájne zvieratá. Napríklad aj na území bývalého Uhorska sú mestá, ktoré majú v erbe palmu, slona či vesmírne teleso,“ hovorí Nádaská.

Veľmi často sa v erboch stretávame aj s okrídleným koňom Pegasom, ktorý je známy len z mytológie. Nechýbajú anjeli, jednorožce či okrídlené levy.

Napríklad v erbe obce Hrubá Borša nájdeme dva zlaté levy v striebornej zbroji, erb obce Nový Svet zdobí strieborný orol v zlatej zbroji, na erbe obce Studienka stojí strieborný dvojchvostý lev v zlatej zbroji a lev v striebornej zbroji zdobí aj erb obce Malinovo. Na erbe obce Viničné nájdeme striebornú labuť v červenej zbroji, pred ňou tri rovnako sfarbené mláďatá.

Najčastejšie sa na erboch obcí nášho kraja stretávame so svätcami či roľníkmi, na niektorých nájdeme len symbolické predmety ako kríž, úroda, kostol, strom či sekera.

Ak nepoznáte históriu erbu vášho mestečka či obce, keď najbližšie budete prechádzať okolo tabule, všimnite si jeho zobrazenie. Možno si s kúskom fantázie vytvoríte vlastný príbeh.

Pod fotografiou jednotlivých erbov hlasujte o najkrajší z obcí Bratislavského kraja do 26. novembra (polnoci). Pozor, ak kliknete na názov obce, automaticky zahlasujete!

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii.

Erby obcí Bratislavského kraja
83
Galéria
Zdroj: Heraldický register SR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM