Rôzne

Top 11 aplikácií, ktoré ti uľahčia a spestria život v hlavnom meste

Kde v Bratislave sa dá dobre najesť, kedy ide posledný denný spoj a čo je to za rastlinku, ktorá mi skrížila cestu? Otázky vám zodpovie správne "nadupaný" smartfón.

Ilustračný obrázok k článku Top 11 aplikácií, ktoré ti uľahčia a spestria život v hlavnom meste
5
Galéria
Zdroj: pixabay

Ľudia strávia na internete s mobilom či tabletom v ruke v priemere takmer dve hodiny (údaj z roku 2015, zdroj: mojandroid.sk), čo je oproti roku 2012 nárast takmer o trojnásobok. Čas strávený na mobilnom internete narástol najmä kvôli tomu, že ľudia čoraz častejšie siahajú práve po mobiloch a tabletoch. Uprednostňujú ich pred počítačmi a notebookmi. Poukázal na to celosvetový prieskum spoločnosti GlobalWebIndex, ktorý obsahuje štatistiky o používaní elektroniky a mobilných zariadení.

Aplikácie

Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti GWI až 75% majiteľov mobilných zariadení používa aj pripojenie k internetu, či už cez Wi-Fi alebo mobilné dáta. Medzi službami, ktoré ľudia na internete najčastejšie využívajú, obsadili prvenstvo Google a jeho obchod Play. Je teda jasné, že aplikácie milujeme nadovšetko.

Zostavili sme pre vás zoznam top 11 aplikácií, ktoré vám uľahčia alebo spestria život v hlavnom meste.

Bratislava Region

V aplikácii nájdete všetky informácie o našom regióne, o ubytovaní či reštauráciách ako aj o historických pamiatkach, tradičných remeslách a kultúrnych podujatiach. Vďaka denne aktualizovanému kalendáru podujatí vám už neunikne nič, čo sa v našom kraji deje. Interaktívna mapa s navigáciou vás zavedie všade tam, kde jednoducho nemôžete chýbať.

BMK digital

Vedeli ste, že ak ste držiteľom Bratislavskej mestskej karty, bonusy a zľavy získavate nielen v mestskej hromadnej doprave a v mestských kultúrnych a športových zariadeniach, ale aj pri nákupe tovarov v obchodoch a v prevádzkach poskytujúcich rôzne služby?

Pomocou aplikácie nájdete každý deň aktuálne zľavy a zvýhodnené nákupy od partnerov Bratislavskej mestskej karty. Ušetríte aj na nákupoch, ale aj na MHD, alebo na lístkoch do múzeí alebo divadla. V aplikácii si môžete vyhľadať obchod v meste, nakúpiť so zľavou a nákupom v aplikácii vopred dokonca ušetríte. Zároveň by ste v sekcii Oznamy mali byť informovaní o aktualitách z mesta. Aktuálne je však poslednou správou oznam zo 17. júla 2017. Sekcia aktuality sa ešte stále pripravuje.

Všetci na bajk

Aplikácia obsahuje viac ako 200 cieľových destinácii s popisom, prináša inšpirácie priamo k ľuďom a výrazne zjednodušuje plánovanie rodinných výletov. Funguje ako mapa inšpirácií na cyklovýlety. Účastníci môžu napríklad objaviť dvojpodlažný bunker a dvoma pancierovými zvonmi a z roku 1937 alebo tzv. „Písaný kameň“, ktorý je pamiatkou na spor Mikuláša Pálffyho s vtedajším Prešporkom. V zozname sú aj mnohé kostoly, kaštiele, vyhliadky, ale aj cykloservisy a bufety na občerstvenie.

Ubian

Ak cestujete mestskou hromadnou dopravou, dobre viete, aké dôležité je mať naplánovanú cestu a byť na zastávke včas. Nie všetci máme nastavené hodinky podľa aktuálneho času, a tak sa stáva, že nám spoje občas „ujdú“. Nehovoriac o tom, keď sa čas odchodu na stránke dopravcu odlišuje od času odchodu na cestovnom poriadku vyvesenom na zastávke, keď nasneží alebo keď sa na trase našej linky stane dopravná nehoda…

Dopravný podnik Bratislava chce verejnosti uľahčiť cestovanie. Dáta o cestovných poriadkoch začal poskytovať do navigácie vo verejnej doprave Ubian. O tom, ako aplikácia funguje,sa dočítate tu:

Pomoc na diaľnici

Ak často cestujete, stiahnite si mobilnú aplikáciu Pomoc na diaľnici, najlepšieho pomocníka na cestách. Pomoc na diaľnici je určená na privolanie Diaľničnej patroly prostredníctvom volania alebo SMS s lokalizáciou presnej polohy motoristu. Okrem záznamov aktuálnych dopravných obmedzení, ktoré zaznamenáva priamo z centrálneho operátorského pracoviska bezprostredne po udalosti, ponúka motoristovi aj možnosti oddychu cez optimálny výber odpočívadiel so službami.

Taxi aplikácie

Privolať si taxík cez mobilnú aplikáciu už dnes nepredstavuje žiaden problém. V Bratislave máte na výber hneď z niekoľkých možností. Taxi aplikácia je v Bratislave známa od nástupu HopIN-u. Postupne sa k nej pridal aj kontroverzný Uber aj česko-slovenský startup Liftago. Užívateľom poskytujú taxi mobilné aplikácie možnosť výberu a objednania taxíka cez váš smartfón. Stačí si stiahnuť aplikáciu a zaregistrovať sa.

Pl@ntNet

Ak patríte k tým, ktorí radi bádajú a spoznávajú život a prírodu okolo seba, určite vás zaujme nová aplikácia. Pl@ntNet je obrazová aplikácia na identifikáciu rastlín, ktorú vytvorili vedci z francúzskych výskumných organizácií (Cirad, INRA, Inria a IRD) zo siete Tela Botanica. Táto bezplatná aplikácia pomáha identifikovať druhy rastlín z fotografií na základe softvéru pre vizuálne rozpoznanie. Počet druhov a množstvo obrázkov použitých aplikáciou sa vyvíja so zapojením sa používateľov do projektu.

MapPie

Študentka Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Iveta Csicsolová prišla so zaujímavým nápadom, ako pomôcť žiakom, študentom, ale aj záujemcom z radov širokej verejnosti s učením geografie. Spolu so svojím tímom vytvorila Android aplikáciu, ktorá obsahuje hry na učenie máp, geografický kvíz, pexeso i encyklopédiu.

V aplikácii nechýbajú slepé mapy, v ktorých sa používateľ môže učiť pomocou troch základných režimov – učenie, nájdi a uhádni. V kvíze si používateľ môže vybrať z niekoľkých kategórií: otázky o štátoch a všeobecné otázky, vlajky, hlavné mestá a obrysy štátov. Formu relaxu ponúka pexeso, v ktorom zatiaľ možno nájsť kategórie kartičiek – vlajky, pamiatky, obrysy štátov. Aplikácia obsahuje aj encyklopédiu so základnými údajmi o štátoch, ich vlajkách a obrysoch štátu.

Green Bin

Každý z nás vyprodukuje ročne okolo 350 kilogramov odpadu, vytriedime však iba približne 26 kilogramov­. Prečo?

Slovákom sa triediť odpad nechce. Príčin je niekoľko. Napríklad, že nádoby na separovaný odpad zaberajú v domácnosti viac miesta. Mnohokrát je to aj o nedôvere. Ľudia neveria, že sa vytriedený odpad naozaj spracuje. Tiež sa sťažujú, že nevedia, či sa niektoré druhy odpadov majú triediť, a ak áno, do akého druhu odpadu patria.

Aplikácia Green Bin vám poradí, ako triediť odpad, kde sa nachádza najbližší zberný dvor alebo predajňa, v ktorej možno odovzdať starú elektroniku alebo lieky.

GobyPet

Záchrana opustených či týraných domácich zvierat by mala byť o niečo jednoduchšia. Snáď aj účinejšia ako nahlasovanie túlavých zvierat na polícii. Dostať ohrozené zviera do bezpečia tak budú môcť vďaka aplikácii GobyPet aj užívatelia smartfónov. Vďaka aplikácii sa dajú nahlásiť aj prípady týrania zvierat a nelegálne chovné stanice, v ktorých nie je zabezpečený pohyb psov, správna výživa alebo lekárska starostlivosť.

Ako na to, sa dočítate tu:

City Monitor

Neporiadok, graffiti či nefunkčné verejné osvetlenie. Aj to môžu Bratislavčania odfotiť svojím mobilným telefónom a odoslať ako upozornenie samospráve prostredníctvom aplikácie City Monitor. Zodpovedný pracovník dostane upozornenie na problém spolu s GPS súradnicami a môže ho začať riešiť

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM