Správy

Učenie geografie hrou: Študentka Univerzity Komenského vymyslela zaujímavú aplikáciu

Študentka Iveta Csicsolová spolu so svojím tímom vytvorila Android aplikáciu, ktorá obsahuje geografický kvíz, pexeso či encyklopédiu.

Ilustračný obrázok k článku Učenie geografie hrou: Študentka Univerzity Komenského vymyslela zaujímavú aplikáciu
Zdroj: Univerzita Komenského

Študentka Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Iveta Csicsolová prišla so zaujímavým nápadom, ako pomôcť žiakom, študentom, ale aj záujemcom z radov širokej verejnosti s učením geografie. Spolu so svojím tímom (Miroslav Takács a Matúš Demko – obaja FIIT STU) vytvorila Android aplikáciu, ktorá obsahuje hry na učenie máp, geografický kvíz, pexeso i encyklopédiu. Bratislava24.sk informovala Andrea Földváryová z Oddelenia vzťahov s verejnosťou UK.

Vytvorili vlastný editor máp

Študentka Prírodovedeckej fakulty UK Iveta Csicsolová hľadala spôsob, akým by sa mohla učiť napríklad aj vo vlaku bez toho, aby musela nosiť atlasy. „Vyskúšala som existujúce aplikácie na učenie geografie, tie však často obsahovali chyby, boli iba v anglickom jazyku a neboli prispôsobené na slovenské podmienky,“ približuje študentka UK, ktorá sa preto rozhodla osloviť kamarátov z STU, ktorí jej pomohli vytvoriť aplikáciu MapPie.

Aplikácia je naprogramovaná pre mobilné telefóny a tablety s operačným systémom Android od verzie 4 a vyššie. Aby autori aplikácie mohli pracovať s mapami, vytvorili si aj vlastný editor máp.

Kvíz, pexeso aj slepé mapy

V aplikácii nechýbajú slepé mapy, v ktorých sa používateľ môže učiť pomocou troch základných režimov – učenie, nájdi a uhádni. V kvíze si používateľ môže vybrať z niekoľkých kategórií: otázky o štátoch a všeobecné otázky, vlajky, hlavné mestá a obrysy štátov. Formu relaxu ponúka pexeso, v ktorom zatiaľ možno nájsť kategórie kartičiek – vlajky, pamiatky, obrysy štátov. Aplikácia obsahuje aj encyklopédiu so základnými údajmi o štátoch, ich vlajkách a obrysoch štátu.

Študentka chce so svojím tímom aplikáciu naďalej vylepšovať a pridávať nový obsah. Plánujú však aj ďalšie vzdelávacie aplikácie – napr. na biológiu a farmáciu.

„Mám radosť nielen z novej aplikácie umožňujúcej získavať nové geografické poznatky v slovenskom aj anglickom jazyku efektívnym a pre študentov príťažlivým spôsobom, ale aj z preukázanej kreativity našej študentky a jej schopnosti tímovej spolupráce s kolegami z partnerskej STU,“ uviedol rektor UK v Bratislave Karol Mičieta.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM