ESL Správy Samospráva

Pozrite sa na tú nádheru: Bratislava žiari novou vianočnou výzdobou

Vianočné trhy tento rok síce nie sú, no mesto Bratislava aj tak prinieslo do ulíc sviatočnú atmosféru.

Ilustračný obrázok k článku Pozrite sa na tú nádheru: Bratislava žiari novou vianočnou výzdobou
13
Galéria
Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Magistrát inštaloval nové časti vianočnej svetelnej výzdoby a priniesol tak do ulíc sviatočnú atmosféru.

Svetielka

Tento rok sú zrušené Vianočné trhy aj oslavy Silvestra.

„Uvedomujeme si, že riziko prenosu vírusu pri počte ľudí, ktorí zvyknú do centra mesta na sviatky a Silvestra chodiť, by bolo za súčasných okolností veľmi veľké. Vianočné svetielka majú ľuďom spríjemniť zimné prechádzky mestom a podporiť sviatočnú atmosféru,“ uviedla hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová.

Výzdobu v uliciach, ktoré sú v správe magistrátu, Magistrát vynovil a na niektorých miestach tiež doplnil nové motívy.

„Na miestach, kde už výzdoba doslúžila (v lokalitách Staromestská ulica, Hodžovo námestie a Suché mýto), sme doplnili výzdobu v celkovom počte 67 kusov, ktorá bude použitá okrem spomínaných ulíc naviac aj na Štefánikovej ulici. V porovnaní s pôvodnými dvojrozmernými výzdobami, ktoré sú ploché a staticky svietiace, sme sa rozhodli použiť osvedčený motív päťcípej 3D hviezdy, ktorý bol aj v minulosti použitý na vianočnom stromčeku na Hlavnom námestí,“ dodala Katarína Rajčanová.

Bratislava žiari

Lacnejšie

Ako tvrdí bratislavský magistrát, oproti predpokladanej cene nákupu vianočnej výzdoby a svetiel, ktorú určil prieskum trhu, ušetril takmer polovicu nákladov. Nákup výzdoby na stĺpy verejného osvetlenia, ako aj svetelných a žiarovkových reťazí, realizoval cez elektronické trhovisko, a to za necelých 70-tisíc eur bez DPH.

„Tento rok sme sa rozhodli použiť väčší objem svetelných reťazí prevažne umiestnených na stromoch, ale napríklad aj na konštrukciách BKIS s prezentáciami umenia v centre mesta. Mesto nakúpilo približne 13 km takýchto svetelných a žiarovkových reťazí. Nové reťaze zdobia vianočný stromček na Hlavnom námestí, ako aj stromy na Františkánskom námestí, strom uprostred Primaciálneho námestia a ďalšie na Hurbanovom a Župnom námestí a na Štefánikovej ulici,“ vysvetlila hovorkyňa.

Výzdoba Primaciálneho paláca, Novej radnice a Klobučníckej ulice bola aj tento rok realizovaná podľa pôvodného konceptu z predchádzajúcich rokov. Novinkou je farebné nasvietenie Starého mosta v odtieňoch „Winter sunset“, ktoré mesto inštalovalo v spolupráci s Bielou nocou.

Advent v čase pandémie

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM