ESL Správy Samospráva

Bratislava je preplnená, akoby ani pandémia nebola: Buďte opatrní, vyzývajú kompetentní

Víkendová prechádzka po Bratislave ukázala, že Bratislavčania riadne poľavili v dodržiavaní opatrení.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava je preplnená, akoby ani pandémia nebola: Buďte opatrní, vyzývajú kompetentní
5
Galéria

Epidemiologická situácia v Bratislave bola dlho prekvapujúco dobrá a možno práve to je dôvod, prečo aj Bratislavčania poľavili. Mnohí sú z pandémie, ktorá trvá dlhé mesiace, unavení. Cez víkend bolo plno na Hviezdoslavovom námestí, kde sú netradičné vianočné trhy. Ale žilo to aj na Hlavnom námestí, kde bola výstava vianočných stromčekov, a tiež na Primaciálnom námestí, kde zas vystavovali tradiční remeselníci.

Situácia sa zhoršuje

Bratislava dlho vyzerala ako oáza, ktorej sa darilo situáciu zvládať. Mnohí to pripisovali tomu, že Bratislavčania poctivo dodržujú opatrenia. V ostatných dňoch sa však aj u nás situácia zhoršuje, no napriek tomu sú všade davy ľudí.

„Od nástupu druhej vlny pandémie dáta ukazovali, že Bratislava je na tom v porovnaní s inými mestami dobre. Prudký nárast ochorení, ktorý sme videli inde v Európe a na Slovensku, sa v Bratislave nekonal. Plošné testovanie na začiatku novembra nám to potvrdilo a stále sme patrili medzi mestá s najnižšou mierou infikovaných obyvateľov. Dnes to už bohužiaľ neplatí,“ pripomína primátor Bratislavy Matúš Vallo. Myslí si, že dôvodom je práve to, že sa viac stretávame. Dodáva, že na vine je aj vláda.

„Atmosféra neistoty, ktorú prežívame v dôsledku neustále sa meniacich vládnych návrhov, či už sprísňujúcich alebo uvoľňujúcich platné pravidlá, nás postupne ale isto oberá o dôveru v aj tie najzákladnejšie nástroje proti pandémii, o ktorých bez pochýb vieme, že fungujú. Nielenže nás to oberá o motiváciu byť dôslední a zodpovední, ale v podstate strácame prehľad, čo toto dôsledné a zodpovedné správanie má byť,“ dodáva Matúš Vallo, ktorý zároveň vyzýva ľudí, aby sa vrátili k prísnemu režimu a dôsledne dodržiavali pravidlá.

Pojazdné reštaurácie

Pravdou však je, že ľudí do centra prilákal aj program, ktorý tam pre nich pripravili samosprávy. Vášnivé debaty vyvolali food trucky na Hviezdoslavovom námestí.

„Ako poslankyňa Starého Mesta musím vyjadriť zásadný nesúhlas s prenájmom Hviezdoslavovho námestia na foodtrucky. Hovorím to ako veľká fanúšička streetfoodu a foodtruckov tiež. V čase Covidu, nárastu chorých ľudí, my prenajmeme námestie! Umyjeme si ruky z vlastnej organizácie trhov, ale prenajmeme priestor na úplne rovnakú náplň ako vianočné trhy,“ kritizuje staromestská poslankyňa Dana Kleinert s tým, že plánuje situáciu riešiť.

Starostka Zuzana Africhtová však kontruje, že všetko je v súlade s nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva. Zároveň si sama uvedomuje, že v Bratislave sa situácia zhoršuje a vyzýva ľudí k väčšej zodpovednosti.

„Pokiaľ nebudeme zodpovední, tak ako počas prvej vlny, môže ľahko druhá prerásť do tretej. Rozumiem záujmu o pobyt na čerstvom vzduchu aj túžbe po atmosfére Vianoc. Každý z nás však musí dodržiavať predpísané opatrenia. My sme ich v Starom Meste dodržali a povolili sme len to, čo predpisy dovoľujú. Spravili sme to pre vás a v súlade s hygienickými nariadeniami,“ pripomína Zuzana Aufrichotvá.

Zdravé sviatky

Alarmujúcu situáciu v centre Bratislavy si všimol aj župan Juraj Droba. Pochválil podnikateľov, ktorým sa napriek pandémii podarilo vyčariť v meste sviatočnú atmosféru. Zároveň však dodal, že netreba zabúdať na to, že vírus nezmizol.

„Tento víkend bolo Staré Mesto plné a na niektorých miestach vyzeralo rovnako, ako minulý rok. Prosím, buďme všetci opatrnejší. Kúpme si ten punč či lokše, ale strážme si priestor okolo seba a posuňme sa ďalej od stánku. Nikto nechce teraz pred sviatkami ochorieť a preniesť to na svojich najbližších,“ uzavrel Juraj Droba.

BUĎME OPATRNEJŠÍ Chválim podnikateľov, ktorí vrátili do ulíc adventnú náladu, no nesmieme zabúdať, že koronavírus...

Posted by Juraj Droba on Sunday, December 6, 2020
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM