KAW Rôzne Správy

FOTO: Starý most a jeho premena. Rekonštrukcia sa vydarila, dnes je hviezdou Bratislavy

Začiatkom decembra 2013 hlavné mesto definitívne uzatvorilo most a začala sa výstavba úplne nového. Ten je v súčasnosti atrakciou pre domácich aj turistov.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Starý most a jeho premena. Rekonštrukcia sa vydarila, dnes je hviezdou Bratislavy
8
Galéria

Spomínate si na to, ako začiatkom decembra 2013 definitívne uzatvorili most a začala sa výstavba úplne nového „Starého mosta“?

Návrat do minulosti

Bratislavčania napäto čakali, ako bude po znovu otvorení vyzerať, akú bude mať farbu či názov. Nádherný zelený most otvorili pre cyklistickú a pešiu dopravu 19. mája 2016. Električky začali premávať po Starom moste 8. júla 2016.

Ľudia sa môžu z mosta nerušene kochať výhľadmi na Dunaj, Bratislavský hrad, Staré mesto či novo vznikajúcu štvrť plnú vysokých vežiakov nazývanú aj bratislavský downtown.

Prestavba Starého mosta sa začala 2. decembra 2013. Vo februári 2015 došlo k prvému výsunu jeho novej oceľovej konštrukcie, ktorá spojila brehy Dunaja 22. októbra 2015. Konštrukcia Starého mosta bola kompletne dokončená 1. decembra 2015.

Nový Starý most meria 465 metrov a váži približne 10-tisíc ton.

Jeho súčasťou je okrem električkovej trate aj chodník pre peších a cyklistov i štyri vyhliadkové balkóny s lavičkami. Pri výstavbe Starého mosta zbúrali pôvodné piliere číslo tri a štyri, ktoré nahradil jeden pilier číslo 34. V Dunaji sa tak rozšírila plavebná dráha na 140 metrov, čo umožňuje popod most preplávať aj lodiam európskych parametrov.

Takto vznikal nový Starý most:

Nový Starý most obrazom
8
Galéria
Zdroj: TASR

Pozrite si FOTOGRAFIE útrob Starého mosta pred jeho obnovou:

Útroby piliera Starého mosta
15
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM