KAW Správy Samospráva

Vrtáky a ťažké stroje v centre Bratislavy: Čo sa deje na Kamennom námestí?

Na rôznych miestach na Kamennom námestí, na Námestí SNP a na Námestí Nežnej si okoloidúci v týchto dňoch mohli všimnúť 10 ohradených vrtov.

Ilustračný obrázok k článku Vrtáky a ťažké stroje v centre Bratislavy: Čo sa deje na Kamennom námestí?
Zdroj: facebook.com/Matúš Vallo má rád Bratislavu

V centre Bratislavy začali prípravné práce pre komplexnú obnovu Námestia SNP, Kamenného námestia a Námestia Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou. Na viacerých miestach pribudlo desať ohradených vrtov. Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla ide o inžiniersko-geologický prieskum na zistenie úrovne hladiny podzemnej vody, zloženia vrstiev pod povrchom, ako aj pomerov stability územia.

Veľká rekonštrukcia

„Rovnako nám tento prieskum povie, kde a v akom rozsahu je potrebné robiť archeologický prieskum pod týmto centrálnym územím. So samotným archeologickým prieskumom začneme následne na jar budúceho roka,“ spresnil Vallo.

Najbližšie dva týždne, kým budú realizované geologické vrty, budú malé plochy okolo jednotlivých vrtov ohradené pre bezpečnosť okoloidúcich.

Po ukončení prieskumu sa majú všetky povrchy opäť upraviť a dať do pôvodného stavu.

Námestie SNP, Námestie Nežnej revolúcie a Kamenné námestie v centre Bratislavy čaká rozsiahla rekonštrukcia. Nový priestor by mohol byť hotový už v rokoch 2024 – 2025. Celková obnova, spoločne s výstavbou mestskej podzemnej garáže, má vyjsť zhruba na 20 miliónov eur.

Zeleň aj nová dlažba

Z námestí, ktoré sú tesne vedľa seba, by sa mal stať zjednotený verejný priestor. Pribudne tam viac zelene, vráti sa tam kamenná dlažba, obnova bude prihliadať na klimatické nároky, odstránia sa bariéry a vyrieši sa aj komplikovaná doprava. Doprava v hornej časti Námestia SNP bude napríklad prísnejšie regulovaná, a to od pošty smerom dole. Po novom nebude možné prejsť autom medzi Štúrovou ulicou a priestorom pred obchodným domom Prior.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM