Správy

Vláda uznala, že zviera nie je vec! Tigre a slony už nebudú otročiť v cirkuse

Zviera už na Slovensku nebude považované za vec. Je to živý tvor, cítiaca bytosť, a tak by sme k nemu mali pristupovať!

Ilustračný obrázok k článku Vláda uznala, že zviera nie je vec! Tigre a slony už nebudú otročiť v cirkuse
5
Galéria
Zdroj: TASR

Týrané zviera je takmer nemožné zachrániť od tyrana. Prečo? Pretože zviera je na Slovensku definované ako obyčajná vec. To sa ale čoskoro môže zmeniť!

Cítiaca bytosť

Vláda konečne uznala, že zviera nie je vec! Platí to pre spoločenské aj hospodárske zvieratá. Ak nový zákon prejde aj parlamentom, zvieratá budú oficiálne vnímajúcimi a cítiacimi živými bytosťami. Novela by v tom prípade mala platiť od septembra tohto roku.

Novela zákona zmení definíciu zvieraťa v Občianskom zákonníku. Zviera bude mať svoj osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami. Živé zviera nie je vec a ustanovenia o veciach sa na živé zvieratá použijú primerane, len v rozsahu, ktorý neodporuje jeho povahe. Ide tak o dôležitý krok, ktorý výrazne zlepší vymáhanie práv zvierat v prípade týrania. Novela zabezpečí, že v prípadoch týrania bude môcť veterinárny inšpektor majiteľovi zviera odobrať.

„Slovensko sa touto novelou zaradí medzí najvyspelejšie krajiny vo vzťahu prístupu k zvieratám. Zviera už nebude považované za vec. Zviera je živý tvor, cítiaca bytosť, a tak by sme k nemu mali pristupovať,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Povinné identifikovanie

Novela zákona bude tiež účinným nástrojom v boji proti množiteľom psov, a to jasnou identifikáciou a registráciou psov aj ich vlastníkov. V praxi to teda znamená, že ako majiteľ zvieraťa budete povinný dať psa začipovať najneskôr do 12 týždňov od jeho narodenia. Už žijúce psy budú musieť byť začipované najneskôr do roku 2020.

Zavedené zmeny budú nepoctivých majiteľov psov postihovať. Rezort zavádza pokuty pre osoby, ktoré nezaevidujú svojich psov v CRSZ. Fyzické osoby môžu dostať pokutu do 800 eur, právnické až do 3 500 eur. Nový zákon by mohlo mať Slovensko už v polovici roku 2018.

Podrobné informácie o novele zákona nájdete TU.

Cirkusy

Zákon sa bude vzťahovať aj na cirkusy. Už u nás nebudú môcť vystupovať s exotickými zvieratami, ktorých prirodzeným prostredím je divočina. Novela chce ochrániť najrizikovejšiu skupinu divo žijúcich zvierat pred ich zneužívaním. Prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť zaregistrovať Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať, pozastavovať a rušiť rozhodnutia o schválení pre cirkusy.

Ministerstvo v nadväznosti na novelu pripraví vyhlášku, ktorá stanoví, že nebude možné použiť vybrané druhy divo žijúcich zvierat na verejné vystupovanie, čiže také, kde by museli predvádzať človekom naučené a v prírode sa bežne nevyskytujúce správanie.

Psičkári a psy
5
Galéria
Zdroj: pixabay
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM