ts Rôzne

Projekt Spájame sa pre zvieratá bojuje za komplexný zákon o ochrane zvierat

Na Slovensku stále nemáme komplexný zákon o ochrane zvierat. Zviera je stále len vecou. Zmeniť to chce projekt Spájame sa pre zvieratá.

Ilustračný obrázok k článku Projekt Spájame sa pre zvieratá bojuje za komplexný zákon o ochrane zvierat
3
Galéria
Zdroj: TASR

Spoločnosť Super Zoo v spolupráci so Slovenskou alianciou ochrancov zvierat (SAOZ) spúšťa projekt Spájame sa pre zvieratá. Projekt vzniká ako odpoveď na vážnosť situácie s opustenými zvieratami na Slovensku, ktoré potrebujú pomoc a ochranu, ako aj to, že spoločnosť a štát situáciu neriešia.

Spájame sa pre zvieratá

Riaditeľ spoločnosti Super Zoo Norbert Szimeth s Petrom Kováčom v spolupráci so SAOZ spustili celoslovenskú a dlhodobú pomoc zvieratkám bez domova. „Je dôležité, aby sme ľudí k pomoci zvieratám v útulku motivovali a udržali pri nej aj tých, ktorí už pomohli adopciou. Chceme sa im pripomínať, že hoci jednému z nich domov dali, stále sú tam tí ostatní, ktorí ešte pomoc potrebujú,“ povedal prezident SAOZ Juraj Eliáš.

Cieľom projektu je zvýšiť povedomie a pocit zodpovednosti voči zvieratám. „Vďaka tomu, že sme najväčšia sieť, je tu väčšia šanca informovať chovateľov zvierat o situácii na Slovensku. Často sa totiž stretávame s tým, že nevedia, či vôbec treba pomáhať a akým spôsobom. Účasť na projekte berieme ako zodpovednú úlohu prostredníka, ktorý zabezpečuje najmä šírenie osvety v problematike ochrany zvierat a vieme aj komfortnejšie zabezpečiť zbierky či petície,“ doplnil manažér maloobchodu Super Zoo Peter Kováč.

Zviera nie je vec

Na Slovensku stále nemáme komplexný zákon o ochrane zvierat. „Ochrana zvierat nie je politická vec, nie je to politický zákon, je to spoločenský zákon, ktorý by nemal byť ľahostajný nikomu. Kvôli súčasnej situácii sme spustili petíciu za prijatie komplexného zákona o ochrane zvierat,“ informovala členka správnej rady SAOZ Monika Kozelová.

Zákon o ochrane zvierat bol v parlamente niekoľkokrát, nikdy neprešiel. SAOZ sa preto rozhodla riešiť situáciu formou petície. „Potrebujeme zhruba 100-tisíc podpisov, 90-tisíc už máme. Keď získame zvyšných 10-tisíc, s petíciou pôjdeme za pani ministerkou Matečnou a budeme iniciovať prijatie vládneho zákona, keď to nejde poslaneckým zákonom. Je dôležité uvedomiť si, že zviera nie je vec. Je to náš priateľ, člen rodiny a nie je to ani pravítko, ktoré zlomíte a vyhodíte a nie je to ani pračka, ktorú pokazíte, vyhodíte a kúpite si novú. Zviera je cítiaca bytosť,“ dodala.

Ako sa môžete zúčastniť projektu?

Ak chcete pomôcť zvieratám bez domova, môžete tak urobiť niekoľkými spôsobmi:

Zapojte sa do vecných zbierok, ktoré prebiehajú na vybraných predajniach Super Zoo po celom Slovensku. Ak máte doma nepotrebné oblečky, deky, hračky, obojky či vodítka pre psíkov, prineste ich. Všetky tieto veci si môžete na predajni aj zakúpiť, dokonca so zľavou, a potom ich darovať zvieratkám, ktoré to potrebujú. Tých z vás, ktorí máte veľké srdce a rozhodli ste sa prispieť do vecnej zbierky, poteší zľava na nákup tovaru v Super Zoo pre vašich miláčikov.

Každá predajňa dostala pridelený útulok, ktorý bude zastrešovať, a s ktorým bude kooperovať. To znamená, že v konkrétnej predajni bude zbierka pre konkrétny útulok.

Na predajniach po celom Slovensku môžete podpísať aj petíciu za prijatie komplexného zákona o ochrane zvierat.

Spoločnosť pripravuje aj finančnú zbierku, ktorá bude prebiehať tiež na predajniach. V súčasnosti môžete finančne prispieť na účet SAOZ. „V máji spustíme aj bilbordovú a facebookovú kampaň, aby sme zvýšili povedomie ľudí o projekte Spájame sa pre zvieratá. Nechceme pomáhať len vecne a finančne, a preto budeme organizovať aj brigády v útulkoch či účasť na kastračných akciách,“ informoval o plánoch Kováč.

Veľká pomoc

Súčasťou práce SAOZ, ktorá je strešnou organizáciou a zastrešuje a koordinuje útulky po celom Slovensku, sú aj kastračné akcie. Kastračné akcie sa robia preto, aby sa reguloval počet zvierat, aby sa zabránilo nekontrolovanému a neželanému množeniu zvierat, ktoré by s vysokou pravdepodobnosťou skončili na ulici či v útulku – bez domova. S kastračnými akciami SAOZ pomáha veterinárna ambulancia Veterinka, a to bez nároku na akýkoľvek honorár.

Pri poslednej kastračnej akcii mačiek v Bratislave počas troch dní odchytili 112 mačiek. Všetky boli strerilizované na veterinárnej klinike Veterinka. „Veterinku chcem dať ako žiarivý príklad veterinárom po celom Slovensku. Ako príklad toho, ako to ide, keď sa chce,“ uzavrela Kozelová.

Útulok
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM