KAW Rôzne Správy

TOP 5 tipov na výlet v okrese Bratislava: Vyvetrajte si hlavu a objavte krásy Malých Karpát

Koliba a Kamzík sú síce krásne miesta, neraz sa tam však stretne "celá" Bratislava. Ak sa pri vychádzke vyhnete preplne­ným oblastiam, chránite svoje zdravie a navyše spoznáte nové zaujímavé lokality.

Ilustračný obrázok k článku TOP 5 tipov na výlet v okrese Bratislava: Vyvetrajte si hlavu a objavte krásy Malých Karpát
7
Galéria
Foto: Marek Velček / Zdroj: Facebook.com/Mestské lesy v Bratislave

Výletníci sa delia na viac typov. Niektorí ani na chvíľu nezídu z betónovej cesty, iní radi poznávajú nepoznané v tajomných zákutiach lesa. Malé Karpaty ponúkajú množstvo príležitostí a tipov na výlet, z ktorých si každý vyberie niečo zaujímavé.

Malá Baňa

Vrch Malá Baňa sa vypína nad Račou v výške 361 metrov nad morom. Výstup naň je vhodný aj pre rodiny s menšími deťmi. Cesta netrvá viac ako hodinu a hore vás čaká pekný výhľad na okolie. Na Malú Baňu sa dostanete od Knižkovej doliny, cez rozcestník pri amfiteátri v Rači a ďalej po modrej turistickej značke. Je už len na vás, či potom zídete naspäť do Rače alebo sa vyberiete ďalej po chodníčkoch v lese. Prejsť sa ďalej môžete na Vypálenisko, Zbojníčku či Pánovu lúku.

Písaný kameň

V lesoparku, neďaleko turistického rázcestia Za Kačínom, sa nachádza zaujímavý balvan, ktorý v sebe ukrýva kus histórie. Nazýva sa Písaný kameň a predstavuje pozostatok hranice medzi slobodným kráľovským mestom Bratislavou a stupavsko-pajštúnskym panstvom, ktorému vládli Pálffyovci.

Dostať sa sem môžete napríklad z Kačína. Vydáte sa po červenej značke smerom na Marianku. Po chvíli prídete k rázcestiu Za Kačínom, kde budete ešte asi 100 metrov pokračovať po červenej značke. Potom príde odbočka doprava na lesnú cestu. Táto cestička vás následne zavedie ku kameňu, ktorý hľadáte.

Článok pokračuje pod galériou.

Písaný kameň na hranici Bratislavy
5
Galéria
Zdroj: Facebook

Malý Slavín

V južnej časti Malých Karpát, v centrálnej časti Bratislavského lesoparku, približne v polovici cesty medzi Mariankou a Račou, sa nachádza areál s názvom Malý Slavín.

Po nenáročnom výstupe natrafíte na pomníček, podľa ktorého je miesto pomenované. Malý Slavín stojí na mieste posledného odpočinku dvoch sovietskych vojakov už od konca vojny. Areál otvorili v auguste 1984 pri príležitosti 44. výročia SNP. Po novembri 1989 sa socialistická opatera skončila, z vrcholu pomníka odstránili červenú hviezdu a areál postupne pustol. K obnove prišlo až začiatkom tohto storočia. Na pamätník osadili novú tabuľu a areál bol upravený.

Fialková dolina

Do prírodnej rezervácie Fialková dolina sa dostanete z Devínskej cesty od autobusovej zástavky Dolné koruny. Okrajom rezervácie ide dokonca aj cyklotrasa. Úzka dolina má v strednej časti ráz miniatúrneho kaňonu.

Na okrajoch doliny sú zachované lúčne porasty, ktoré sú nádherné najmä od jari do jesene, ale je tam čo obdivovať aj v zime. V spomínanej lokalite nájdete aj malú lesostep a zachovalé dubovo-hrabové lesy. Lokalitou preteká zurčiaci potok. Na hornom konci Fialková dolina prechádza do lokality zvanej Gronáre, kde si tiež užijete kusisko romantiky.

Nová turistická trasa

Turistická trasa, ktorú Mestské lesy Bratislava sprístupnili len nedávno, vedie od Sparísk nad Peknou cestou v smere na Biely kríž. Ide o 3 kilometre dlhý úsek. Trasa je alternatívou k rušnej asfaltke, ktorú využívajú turisti spolu s množstvom cyklistov a vznikajú tu konfliktné situácie. Pre peších preto vybudovali samostatný chodník lesom.

Aktuálne môžete využívať prvú polovicu trasy, ktorá už je dokončená. Do začiatku rekreačnej sezóny dokončia Mestské lesy aj zvyšný úsek v smere na Biely kríž. Trasa bude súčasťou Štefánikovej magistrály. Trasa sa začína na Spariskách pri informačnej tabuli a momentálne končí na Prostrednom vŕšku, kde sa ľudia pripoja na pôvodnú asfaltku v smere na Biely kríž (červená značka).

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM