Správy Samospráva

Skvelá správa z lesoparku: Pramene Vydrice by sa mali stať prírodnou rezerváciou

Ide o lesy rozprestierajúce sa nad Bratislavou v rámci Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty od Červeného mosta až po Biely kríž.

Ilustračný obrázok k článku Skvelá správa z lesoparku: Pramene Vydrice by sa mali stať prírodnou rezerváciou
5
Galéria
Zdroj: TASR/Štefan Puškáš

Hlavné mesto požiadalo o vyhlásenie Prameňov Vydrice za prírodnú rezerváciu. Návrh na vyhlásenie nového chráneného územia už bratislavský magistrát odoslal na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a Okresný úrad Bratislava. Začala sa tým posledná etapa procesu vyhlásenia rezervácie, za ktorú bojujú aktivisti a ochranári viac ako 15 rokov a jej vyhlásenie podporili v petícii tisíce obyvateľov Bratislavy.

Domov vzácnych živočíchov

„Plánovaná prírodná rezervácia bude mať rozlohu vyše 580 hektárov a nachádza sa najmä na území mestských lesov v Bratislave, ale zasahuje aj do štátnych lesov a do lesov mesta Svätý Jur,“ priblížila hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

Navrhovaný štvrtý a piaty stupeň ochrany obmedzí nepriaznivé vplyvy človeka na území, zabezpečí rozvoj biotopov chránených živočíchov a podporí zachovanie druhovej diverzity.

Lesy v okolí riečky Vydrica sú domovom pre bociana čierneho, salamandru škvrnitú či viacero druhov netopierov. Úplne vylúčená má byť ťažba dreva či výstavba, aktuálny stav totiž umožňuje napríklad lesnú ťažbu s prípadným nepriaznivým vplyvom na druhy európskeho a národného významu. „Mohla by spôsobiť pokles ich populácie, napríklad raka riavového či fúzača alpského,“ podotkla Rajčanová.

Turisti aj cyklisti sú vítaní

Súhlas s vyhlásením prírodnej rezervácie na svojom území schválilo bratislavské mestské zastupiteľstvo v roku 2018. Cieľom je však zachovať voľný pohyb ľudí, udržiavať priechodnosť a bezpečný stav turistických chodníkov, možnosť jazdiť na bicykli či na koni, organizovanie telovýchovných alebo športových podujatí. Umožnený bude tiež zber húb a lesných plodov.

Ochrana týchto bratislavských lesov je spoločnou prioritou pre hlavné mesto, envirorezort a Štátnu ochranu prírody. Z turistickej perspektívy sú to lesy rozprestierajúce sa nad Bratislavou v rámci Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty od Červeného mosta až po Biely kríž.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM