Správy Samospráva

ZMENY v Starom Meste: Ruská ambasáda príde o TIETO výhody

Mestská časť ruší napríklad aj povolenie na vyhradené parkovacie miesta pred veľvyslanectvom.

Ilustračný obrázok k článku ZMENY v Starom Meste: Ruská ambasáda príde o TIETO výhody
Zdroj: Bratislava - Staré Mesto

Zrušenie parkovacích miest veľvyslanectvu Ruskej federácie v bratislavskom Starom Meste či možnosť premenovať Godrovu ulicu, aj to sú opatrenia, ku ktorým pristupuje mestská časť v súvislosti s aktuálnym dianím na Ukrajine.

Informovať nebudú

Samospráva zároveň končí s informovaním ambasády o verejných zhromaždeniach, ktoré by sa mali v budúcnosti pred veľvyslanectvom konať. Ruská ambasáda mala takúto výhodu ako jediná.

„Prvým opatrením je zrušenie výhody, ktorú získala Ruská federácia na základe svojej žiadosti v apríli 2018, keď nad rámec iných veľvyslanectiev požiadala o výhodu byť informovaná o verejných zhromaždeniach, ktoré sa konajú pred jej ambasádou. Táto výhoda sa dnešným dňom končí,“ povedala v pondelok na brífingu starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

Premenovanie ulice

Mestská časť zároveň ruší povolenie na vyhradené parkovacie miesta pred veľvyslanectvom. Priestor s piatimi parkovacími miestami na ceste tretej triedy sa tak stane opäť verejným priestorom. V rámci tretieho opatrenia spúšťa Staré Mesto proces premenovania verejného priestranstva. Do úvahy prichádza napríklad pomenovanie na Ulicu Borisa Nemcova, v minulosti zavraždeného kritika ruského prezidenta Vladimira Putina. Nie je vylúčené ani pomenovanie niektorého z ďalších verejných priestranstiev v okolí.

Podľa staromestského poslanca Ondreja Dostála sa o premenovaní ulice hovorí už dlhšie. „Je najvyšší čas urobiť to vzhľadom na to, čo sa práve v týchto chvíľach deje na Ukrajine,“ skonštatoval Dostál. V hre je meno spomínaného Borisa Nemcova, prípadne Anny Politkovskej, ďalšej zavraždenej Putinovej kritičky. Súhlasí s ním aj ďalší poslanec Peter Osuský. „Myslím si, že boli prekročené všetky hranice a nepriateľ vystúpil v tej najhoršej podobe, aká existuje,“ zdôraznil.

Poslanec Ondrej Dostál zároveň súhlasí s tým, že prišiel „čas urobiť poriadok s ruskou ambasádou“, necháva to však plne v kompetencii rezortu diplomacie a ministra Ivana Korčoka (nominant SaS), ktorému dôveruje.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM