Rôzne Správy

VIDEO: V Bratislave padali REKORDY. Prelom rokov priniesol výnimočne VYSOKÉ teploty +FOTO

Na Kolibe namerali teplotu vzduchu, ktorá je štvrtou najvyššou hodnotou minimálnej dennej teploty vzduchu na Slovensku v januári od roku 1951.

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na konci roka 2021 a na začiatku roka 2022 boli na Slovensku zaznamenané mimoriadne až extrémne výkyvy teploty vzduchu. Výnimkou nebola ani Bratislava.

Extrémne výkyvy teplôt boli spojené aj s výraznými regionálnymi rozdielmi v teplotných podmienkach. Na sociálnej sieti to uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Na konci vianočných sviatkov boli na krajnom severe a severovýchode Slovenska pomerne silné mrazy. „Napríklad v Poprade zaznamenali 27. decembra 2021 tretiu najnižšiu hodnotu minimálnej dennej teploty vzduchu pre 27. december, a to mínus 20,4 stupňa Celzia, aspoň od roku 1951,“ spresnil SHMÚ.

Rekordné teploty v Bratislave

Počas posledného dňa v roku 2021 sa začali po celom Slovensku vyskytovať viaceré rekordy v teplotách vzduchu, ktoré trvali viac dní. SHMÚ zaznamenal aj doteraz najvyššie januárové hodnoty teploty vzduchu v histórii prevádzky niektorých meteorologických staníc.

Neobvykle teplo bolo aj v noci a ráno, a tak sa stalo, že v Bratislave na Kolibe neklesla teplota vzduchu, medzi večerným termínom merania 31. decembra 2021 a večerným termínom merania 1. januára 2022, pod 9,7 stupňa Celzia. Táto hodnota teploty vzduchu je štvrtou najvyššou hodnotou minimálnej dennej teploty vzduchu na Slovensku v januári aspoň od roku 1951,“ opísali meteorológovia.

Príčinou tohto stavu bolo prúdenie teplého vzduchu do Európy od juhozápadu z oblasti Kanárskych ostrovov a severnej Afriky.

Minimálna denná teplota vzduchu v Modre-Piesku dosiahla na Silvestra 8,2 stupňa Celzia, čo je najvyššia denná hodnota v mesiaci december na tejto stanici minimálne od roku 1988.

Sucho

Začínajúce sucho pôdy aktuálne podľa SHMÚ zasahuje 4,5 percenta územia. Mierne sucho je len lokálne na juhu stredného Slovenska. Deficit zrážok za posledných 90 dní je približne mínus 80 milimetrov v Banskej Bystrici a Oravskej Lesnej.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Oteplenie v Bratislave
5
Galéria
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM