Rôzne Správy

VIDEO a FOTO: Schátranú ikonu Bratislavy čaká rekonštrukcia! Bude TO stáť milióny

Kukurica sa v čase, keď ju postavili, stala najvyššou budovou okrúhleho pôdorysu v Európe.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO a FOTO: Schátranú ikonu Bratislavy čaká rekonštrukcia! Bude TO stáť milióny
19
Galéria
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Ministerstvo obrany (MO) SR chce rekonštruovať vojenskú ubytovňu Hviezda v Bratislave, známu aj pod názvom Kukurica. Celkovo ráta s rozpočtom 34,8 milióna eur s DPH. Rekonštrukcia by mohla byť ukončená v roku 2025. Na utorkovej (24. 5.) tlačovej konferencii o tom informoval šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Kancelárie aj ubytovňa

Legendárna Kukurica má výšku 82,2 metra, 25 nadzemných poschodí a jedno podzemné.

Budova je však momentálne v dezolátnom stave a predstavuje riziko aj vo svojom vnútri a okolí.

Po rekonštrukcii vzniknú v budove tri samostatné časti, a to spoločný priestor, kancelárie a hore budú ubytovacie priestory. Administratívne priestory by mali byť na 13 podlažiach, pracovať tam bude môcť 308 ľudí.

Na deviatich poschodiach bude 152 lôžok, spresnil Naď. Doplnil, že v pôvodnom projekte sú štyri výťahy. Ich počet sa možno zvýši. Zároveň sa počíta aj s vybudovaním únikového schodiska. Ministerstvo obrany podľa Naďa trvalo na tom, aby na budove ostali balkóny.

V okolí bude 52 parkovacích miest, priblížil minister. Vstup pre peších bude z Kukučínovej ulice v Bratislave, vstup pre autá z Kutuzovovej u­lice.

Výrazným spôsobom nám to uľahčí situáciu z hľadiska priestorových problémov, ktoré máme v rezorte obrany. Opravíme budovu a zaistíme tak nové kancelárske a ubytovacie priestory, ktoré umožnia vojakom a civilným zamestnancom rezortu využívať naše vlastné ubytovacie kapacity, lebo v Bratislave máme problém,“ povedal Naď.

Kukuričný účet

MO v júni vyhlási verejné obstarávanie na vyhotovenie projektovej dokumentácie. Naď v budúcom roku očakáva jej dodanie, prebehnúť by malo aj verejné obstarávanie realizácie stavebných prác.

Časť peňazí na rekonštrukciu má rezort na „kukuričnom účte“. „Tam sú finančné prostriedky viazané na použitie na opravu tejto budovy. Nebude tam dostatočný počet peňazí na komplexnú realizáciu,“ poznamenal Naď. Ďalšiu časť budú žiadať od ministerstva financií v rámci rozpisu rozpočtu.

Symbol Bratislavy a Slovenska

V marci minulého roka podpísal rezort zmluvu o diele s Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave na overovaciu štúdiu objektu Kukurica. Požiadavkami MO bol návrh novej dispozície stavby a jej základné priestorovo-architektonic­ké prvky.

Ďalšou bola orientačná cena rekonštrukcie, uviedol Naď. Doplnil, že spomedzi štyroch súťažných tímov STU sa víťazom stal tím pod vedením Andreja Alexyho. Dôvodom sú moderné poňatie fasády, dispozičné riešenie vnútorných priestorov, poňatie vonkajších priestorov, navrhované funkčné riešenia a prevádzkové náklady.

Budova je symbolom Bratislavy aj symbolom Slovenska. Nechceli sme, aby sa z nej stal Disneyland. Chceli sme, aby sa z nej stala budova, ktorá bude mať svoju hodnotu,“ podotkol Naď. Budova si podľa neho ponechá svoju kukuričnú podobu a bude plná moderných, ekologických a funkčných prvkov.

✅ZANEDBANÁ “KUKURICA” BUDE KOMPLET ZREKONŠTRUOVANÁ Bývalý internát Hviezda v Bratislave sa roky rozpadal pred našimi...

Posted by Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO on Tuesday, May 24, 2022

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Internát Hviezda - Kukurica
8
Galéria
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM