Tunde Rôzne

V Novej Cvernovke otvoria prvú komunitnú chladničku v Bratislave

Niektorí hladujú, iní plytvajú. Medzi odpadkami končí denne obrovské množstvo potravín. Iní aby sa najedli, musia ich doslova hľadať. Na ulici či v kontajneroch.

Ilustračný obrázok k článku V Novej Cvernovke otvoria prvú komunitnú chladničku v Bratislave
8
Galéria

Plytvanie jedlom je zrkadlom našej konzumnej spoločnosti. Verejné chladničky mali na tento problém nielen upozorniť, ale i pomôcť riešiť ho.

Zdieľanie jedla

Keďže najväčšie množstvo potravín sa vyhodí v domácnostiach, komunitná chladnička je podľa občianskeho združenia (OZ) Free Food prvým krokom k efektívnemu riešeniu, akým je zdieľanie prebytku jedla.

Spomínate si na projekt Verejných chladničiek, ktorým chceli aktivisti z OZ Free Food upozorniť na problematiku plytvania potravinami? Podarilo sa im získať tri chladničky, ktoré mohli slúžiť ako verejné. Jedlo, ktoré ste sami nestíhali zjesť do uplynutia dátumu spotreby, ste mohli priniesť do verejných chladničiek, kde by si ho našiel niekto iný. Napĺňať chladničky by mohol ktokoľvek, rovnako ako aj konzumovať ich obsah. Projekt ale stopli úradníci, a tak sa aktivisti rozhodli chladničky darovať. Kým tak urobili, niekto im dve chladničky ukradol.

OZ Free Food sa ale nevzdáva. Napriek všetkým obmedzeniam a krádeži našli riešenie. Chladničky budú stáť v uzavretých komunitách, ktoré sa o ne postarajú samy a slúžiť budú len danej komunite.

Prvá komunitná chladnička

Jedna chladnička im ale zostala a bude slúžiť. OZ Free Food pripravilo benefičnú akciu, na ktorej slávnostne otvorí prvú komunitnú chladničku v Bratislave. V sobotu ju odovzdá kultúrnemu centru Nová Cvernovka a bude slúžiť primárne komunite bývalej Strednej chemickej školy na Račianskej ulici. „Po odovzdaní bude možné požiadať o viac informácií – ako sa im s chladničkou darí, ako fungujú pravidlá, či do nej nakuknúť a takisto požiadať o chladničku pre svoju komunitu,“ informovalo Bratislava24.sk OZ Free Food.

Počas otvorenia sa budete môcť zapojiť do spoločnej prípravy občerstvenia zo zachránených potravín. „Prostredníctvom diskusie s členmi OZ Free Food a z premietania tematických videí sa dozviete viac o problematike plytvania a zachraňovania potravín,“ priblížilo OZ Free Food. Po slávnostnom prestrihnutí mašle na chladničke bude do polnoci prebiehať hudobný program.

Občianske združenie bolo s projektom úspešné už v roku 2014, keď na Námestí 1. mája pred hotelom Tatra umiestnilo chladničku v rámci festivalu Ekotopfilm. Táto verejná špajza na ulici zožala úspech a rýchlo sa plnila aj vyprázdňovala.

sobota / 18:00 hod. / Nová Cvernovka / vstupné je dobrovoľné

Zdroj: Facebook
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie