Tunde Rôzne

Bratislava bude mať chladničky na ulici. Plné jedla a pre každého

Niektorí hladujú, iní plytvajú. V kontajneroch končí denne obrovské množstvo potravín. Plytvanie jedlom je zrkadlom našej konzumnej spoločnosti. Verejné chladničky majú na tento problém nielen upozorniť, ale i pomôcť riešiť ho.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava bude mať chladničky na ulici. Plné jedla a pre každého
Zdroj: Dnes24.sk

V bratislavských uliciach by sa mali čoskoro objaviť tri chladničky plné jedla. Napĺňať ich môže ktokoľvek, rovnako ako i konzumovať ich obsah. Aktivisti zo združenia Free Food totiž prichádzajú s projektom verejných chladničiek, ktorým chcú upozorniť na problém plytvania potravinami.

Ľudia denne do kontajnerov vyhadzujú kvalitné jedlo. Iní aby sa najedli, musia ho doslova hľadať. Na ulici či v kontajneroch. Teraz ich budú môcť nájsť vo verejnej chladničke. Jednoducho a navyše ešte stále čerstvé.

Ak sa vám stáva, že nakúpené potraviny nestíhate jesť, cestou do práce ich budete môcť zobrať so sebou a vložiť ich do takejto chladničky. Určite tým niekoho potešíte, zároveň sa priblížite hlavnej myšlienke projektu – potraviny nebudete musieť vyhodiť.

Projekt naberá reálne kontúry

Aktivistom sa podarilo získať tri chladničky, ktoré v našich uliciach poslúžia ako dočasné úložisko potravín. Tie by inak pravdepodobne skončili v smetnom koši. O tom kde presne sa objavia a ako budú fungovať združenie ešte rokuje.

Dohliadať na bezpečnosť potravín budú dobrovoľníci. Pre lepšiu orientáciu nájdete pri chladničke aj nálepky na označenie jedla. Vďaka nim každý ľahko zistí, kedy bolo jedlo pridané alebo uvarené. Priniesť môžete mliečne výrobky, salámu, ale napríklad aj zeleninu.

Pomoc projektu prisľúbil aj Magistrát hlavného mesta Bratislava a tiež niektoré mestské časti ako Karlova Ves, Rača či Nové Mesto.

Chýbajú financie

Poslednou prekážkou k realizácii projektu sú financie. Tie sú potrebné na materiály na úpravu chladničiek do finálnej podoby. Ak sa vám projekt páči, prispieť k jeho naštartovaniu môžete zaslaním príspevku na účet občianskeho združenia alebo sa môžete zapojiť do Komunitného projektu nadácie Tesco.

Po nákupe v predajniach reťazca v Podunajských Biskupiciach, t. j. na Dudvážskej, Bieloruskej a Žitavskej ulici, dostanete žetón, ktorý môžete vhodiť do hlasovacieho boxu Free Food. Víťazný projekt získa finančnú odmenu vo výške 1 300 eur, čo by stačilo na úpravu a umiestnenie chladničiek.

Občianske združenie bolo s projektom úspešné už v roku 2014, keď na Námestí 1. mája pred hotelom Tatra umiestnilo chladničku v rámci festivalu Ekotopfilm. Táto verejná špajza na ulici zožala úspech a rýchlo sa plnila aj vyprázdňovala.

Čítajte tiež: Pouliční umelci v hlavnom meste: Najlepšie platia Rakúšania, Nemci a Rusi. Slováci sú držgroši

Ilustračný obrázok

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie