Kultúra

Projekt 1918 v SND je pohľadom na posledné roky rakúsko-uhorskej monarchie s jej pozlátkami a tieňmi

V roku 1918 sa končí prvá svetová vojna, prvé masové orgie priemyselného zabíjania, ktoré rozmetali na kusy veľké sny a nádeje z prelomu storočí.

Ilustračný obrázok k článku Projekt 1918 v SND je pohľadom na posledné roky rakúsko-uhorskej monarchie s jej pozlátkami a tieňmi
6
Galéria

Na ruinách starého sveta vznikajú nové štáty, medzi nimi aj Československo. Niektorí s nostalgiou spomínajú na staré zlaté časy rozpadnutej monarchie, na valčíky, na Radetzkého pochody a eleganciu starého sveta, iní majú pocit, že konečne vyšli zo zatuchnutej, roky nevetranej izby na čerstvý vzduch. O tom a mnohom ďalšom bude nová hra v SND – Projekt 2018.

Zhrdzavené zlaté časy

Svet stojí pred otázkou, či sa skončila gavalierska doba noblesy a vzdelania a začali sa besy moderného pretechnizovaného sveta. Alebo sa tieto besy zrodili ako plesne z tejto starej zatuchliny. Boli tie časy skutočne zlaté? A ak boli, prečo potom nakoniec zhrdzaveli?

Projekt 1918 zachytáva na vzorke osudov vojakov z periférnej rakúsko-uhorskej posádky posledné roky mnohonárodnej monarchie so všetkou jej pozlátkou, morálkou i pseudomorálkou, slávou aj tieňmi a chybami. Osudy ľudí prežívajúcich svoje radosti aj žiale v kulisách dejín, ktoré sa zmenili prvýkrát po tisíc rokoch.

Pešiaci dejín

Projekt 1918 stojí trocha bokom od línie, ktorá sa vinie celou sezónou, a to je línia uvádzania hier, ktoré sa zaoberajú racionalitou, vzdelaním a dôležitosti vzdelania v spoločnosti. Projekt 1918 je príspevkom SND k storočnici vzniku Československa.

"Pri výbere autora sme sa chceli trocha vyhnúť klišé, ktoré sa núka k výročiu Československa, čiže urobiť hru o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi alebo Tomášovi Garrigue Masarykovi, aj keď je to veľmi dôležité. Chceli sme skôr urobiť hru, ktorá nebude o týchto veľkých postavách dejín, ale o pešiakoch dejín, o obyčajných ľuďoch a o tom, ako sa táto zmena vlastne odzrkadlila v ich každodenných životoch,“ uviedol dramaturg Daniel Majling.

Projekt 1918

Činohra Slovenského národného divadla uvedie premiéru hry Projekt 1918 10. a 11. novembra v novej budove. Inscenácia nadväzuje na motívy próz Josepha Rotha. Režisérom je Michal Vajdička, dramaturgom Daniel Majling, scénu navrhol Pavol Andraško, kostýmy Katarína Hollá, hudba a výber hudby Michal Novinski, pohybovú spoluprácu má Stanislava Vlčeková.

V jednotlivých postavách účinkujú Zdena Studenková, Zuzana Fialová, Diana Mórová, Tomáš Maštalír, Richard Stanke, Jozef Vajda, Branislav Bystriansky, Ľuboš Kostelný, Emil Horváth, Ján Koleník, František Kovár, Martin Huba, Milan Ondrík, Roman Poláčik a ďalší umelci.

Hra Projekt 2018 v SND
6
Galéria
Zdroj: Bratislava.dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM