Rôzne Správy

Prichádza sociálna pandémia. Kto pomôže skrachovaným rodinám?

V Bratislavskom kraji môže pomôcť projekt, ktorý poskytne priestor ľuďom v núdzi a zároveň podporí férových zamestnávateľov.

Ilustračný obrázok k článku Prichádza sociálna pandémia. Kto pomôže skrachovaným rodinám?
2
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Po miernom poklese pandémie nového koronavírusu prichádza nová vlna, a to pandémia sociálna.

Tri kroky

Upozorňuje na to občianske združenie Stopa Slovensko, ktoré pre Bratislavský kraj spustilo špeciálnu webovú stránku www.trikroky.sk. Jej cieľom je poskytnúť priestor ľuďom v núdzi či ľuďom v kríze a zároveň vytvoriť priestor pre férových zamestnávateľov, aby mohli nájsť zamestnancov.

Webová stránka okrem klasických informácií o uchádzačoch o zamestnanie komunikuje aj o istých rizikách exekúcie, bezdomovectva a podobne. „Organizácia skrz svoje integračné centrum bude zároveň budúcim zamestnávateľom poskytovať podporu daného človeka pri riešení týchto problematických častí, a to skrz prácu s konkrétnym človekom,“ uviedol Pavol Sabela, štatutárny zástupca združenia.

Dôsledky pandémie

Občianske združenie poukazuje na to, že mnoho ľudí prišlo počas protiepidemických opatrení a lockdownu o svoje zamestnanie, minulo svoje úspory a ocitlo sa na hranici rozhodovania sa, či zaplatia nájomné, či si zaplatia zdravotnú poisťovňu alebo si kúpia jedlo. Ide najmä o množstvo ľudí z gastroprevádzok, umelcov, ale aj tých, ktorí pracovali na čiastkové zmluvy či v zahraničí.

Hranica extrémnej formy vylúčenia a bezdomovectva sa podľa združenia stali pre mnohých reálnym rizikom budúcnosti. „V Bratislave, ale aj v mestách združených v aliancii The European End Street Homelessness sú nachádzaní terénnymi tímami tí ľudia, ktorí sú na ulici deň, týždeň, mesiac,“ priblížil Sabela.

Webovú stránku pripravilo združenie na základe podpory Nadácie SPP. Jej názov vychádza z troch základných prístupov: aktívne vyhľadávanie v uliciach – streetwork, podpora bývania – „housing“, stabilné zamestnanie – stabilizácia a oslobodenie sa človeka od sociálnych služieb.

Pomoc v čase korony

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM