Eva Sládková Správy Samospráva

Vallovci zdvojnásobili balík financií na pomoc ľuďom na ulici. Pomohli tisícom z nich

Mesto Bratislava podľa primátorovho tímu po prvý raz histórii plní svoje zákonné povinnosti pokiaľ ide o pomoc ľuďom na ulici.

Ilustračný obrázok k článku Vallovci zdvojnásobili balík financií na pomoc ľuďom na ulici. Pomohli tisícom z nich
6
Galéria
Zdroj: TASR

Na včerajšom (24.9.) zasadnutí Mestského zastupiteľstva Bratislavy sa poslanci zaoberali aj problematikou pomoci ľuďom na ulici. Pre Bratislava24 oslovení členovia komisie sociálnych vecí skonštatovali, že ich teší, že mesto má jasnú koncepciu. Na druhej strane, viaceré otázky otvorila správa kontrolóra, ktorá zistila isté pochybenia.

Viac financií

„Výdavky na sociálne služby sa zvýšli o sto percent a ja neviem Ružinovčanom, ktorých zastupujem, jasne povedať, na čo išli,“ uviedla poslankyňa Jana Poláčiková, ktorá takto poukázala na to, že chce, aby nakladanie s verejnými zdrojmi bolo transparentnejšie. Tento rok totiž rôzne občianske združenia, prostredníctvom ktorých mesto pomáha ľuďom na ulici, dostali výrazne viac peňazí ako v minulosti.

„Ak kontrolór našiel veľmi vážne pochybenia pri vyúčtovávaní dokladov, budeme požadovať také opatrenia, aby sa to v budúcnosti neopakovalo,“ dodala poslankyňa.

Bežná kontrola

Splnomocnenec primátora pre ľudí bez domova Sergej Kára však vraví, že ide o bežnú kontrolu a pochybenia v žiadnom prípade nie sú vážne.

„Vykonanú kontrolu inicioval samotný magistrát a tak ako pri každej kontrole vzniknú nejaké otázky, stalo sa tak aj v tomto prípade. Otáznych je 8-tisíc eur zo všetkých vyše 800-tisíc poskytnutých – teda len 1% z celej sumy, čo je štandardný výsledok podobných kontrol v rámci verejných inštitúcií. Niekde chýba doklad alebo pečiatka, pri malej časti spomínanej sumy je otázny účel využitia. Magistrát na základe vykonanej kontroly bude oslovovať jednotlivých prijímateľov a tí budú musieť v stanovenej lehote doložiť dané doklady alebo formulovať odôvodnenie. Ak by sa tak nestalo, tieto prostriedky budú musieť vrátiť na účet mesta,“ vraví Sergej Kára.

Splnomocnenec ďalej vysvetľuje, že súčasná samospráva sa po prvý raz v histórii postavila k otázke pomoci ľuďom v núdzi čelom a konečne si plní zákonom dané povinnosti.

„Predošlá samospráva ignorovala, že musí financovať subjekty, ktoré robia túto prácu v plnej výške a poskytovala im len čiastočný príspevok. Zároveň vznikla nová grantová výzva pre prevenciu rizík vo ohrozených lokalitách a v téme drog,“ vraví Sergej Kára s tým, že tím Matúša Valla dáva tiež peniaze na prevenciu, ktorá je najlepšou cestou, ako dostať z ulíc napríklad drogy alebo ukončiť bezdomovectvo.

Výpočet

Financie z rozpočtu mesta idú na prevádzku 400 miest v nocľahárňach, 20 nízkoprahových centier, 1500 ľudí v teréne a tiež na hygienické centrá, kde sa denne osprchuje 60 ľudí.

Zistenia kontrolórov budú teraz preverovať odborní zamestnanci magistrátu. Do konca októbra bude jasné, či niečo nebolo v súlade s pravidlami. Poslancom urobia odpočet na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM