KAW Kultúra

Komnatami najkrajších bratislavských palácov sa môžete prejsť aj virtuálne

Z pohodlného kresla u vás doma sa môžete túlať chodbami a komnatami nádherného Mirbachovho a Pálffyho paláca, kde sídli Galéria mesta Bratislavy.

Ilustračný obrázok k článku Komnatami najkrajších bratislavských palácov sa môžete prejsť aj virtuálne
Zdroj: Hlavné mesto SR Bratislava

Milovníkom umenia a histórie v čase mimoriadnych opatrení proti šíreniu koronavírusu určite chýbajú nové podnety. Obdivovať históriu a krásu bratislavských palácov sa však dá aj z pohodlného kresla u vás doma. Virtuálne sa môžete túlať chodbami a komnatami nádherného Mirbachovho a Pálffyho paláca, kde sídli Galéria mesta Bratislavy.

Rokokový klenot

Mirbachov palác, ktorý sídli na Františkánskom námestí, patrí k najzachovanejšej pôvodnej architektúre starého Prešporka. Rokokový klenot bol v druhej polovici 16. storočia ešte drevenou stavbou, v ktorej sa podľa záznamov konali evanjelické bohoslužby. Majitelia sa striedali a svoj honosný vzhľad získal palác v rokoch 1768 až 1770.

Majiteľom bol vtedy bohatý pivovarník Michael Spech, ktorý však palác onedlho predal. Neskôr sa jeho vlastníkom stal napríklad aj gróf Csáky. Posledným majiteľom bol gróf Emil Mirbach.

Palác v roku 1948 prešiel do vlastníctva mesta Bratislavy, ktoré v ňom zriadilo Galériu mesta Bratislavy. Virtuálnu prehliadku Mirbachovho paláca nájdete TU.

Od Keltov až po súčasnosť

V Pálffyho paláci nájdete množstvo zásadných historických a architektonických etáp vývoja mesta. V suteréne uvidíte dôkazy keltského osídlenia z 1. storočia n.l. – šachtu na uskladňovanie potravy, hrob a nálezy dokazujúce blízkosť mincovne. Rímske obdobie spoznáte v použití stavebného materiálu v murive. Vidieť ho najmä na zachovaných ranostredovekých múroch románskeho paláca z 13. storočia.

V suteréne a na prvom poschodí bolo objavené jadro mestského gotického paláca s kaplnkou. Obdivovať tam môžete hviezdicovú klenbu z 15. storočia. Sedemnáste a devätnáste storočie zanechalo zase neskoroklasicis­tické prvky. V 18. storočí získali palác Pálffyovci, až do rozpadu Rakúsko-uhorskej monarchie im slúžil na reprezentačné účely. Po smrti posledného majiteľa, grófa Jánosa Pálffyho, sa stal po rozsiahlej obnove sídlom Galérie mesta Bratislavy.

Virtuálne do Pálffyho paláca môžete nazrieť TU.

Zdroj: BSK

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Najčítanejšie