Kultúra

Kam v Bratislave zadarmo: Namiesto burčiaku ochutnajte "zelé" a stovky jablčných dobrôt

Víkend v Bratislave a okolí bude mať príchuť kyslej kapusty a chutných jedál z desiatok odrôd jabĺk. Čaká nás aj burza starožitnosti a dobrodružstvo s vlakmi.

Ilustračný obrázok k článku Kam v Bratislave zadarmo: Namiesto burčiaku ochutnajte "zelé" a stovky jablčných dobrôt
17
Galéria

Dni zelá v Stupave

Prvý októbrový víkend v roku patrí kapuste (po záhorácky zelé). Festival Dni zelá, sa snaží zachovávať tradície pestovania a spracovania regionálnych odrôd kapusty, ktoré boli a sú známe svojou špecifickou chuťou.

Každoročnou súčasťou bohatého programu je trojdňový Remeselnícky jarmok a výstava Úroda. Atraktívnou je aj súťaž vo varení kapustnice „My varíme ze zelá“. Kultúrny program ponúka množstvo súťaží, atrakcií, gastronomických variácií regionálnych jedál a živých koncertov.

Autobusové spoje do Stupavy budú v piatok a v sobotu v dvojhodinových intervaloch premávať v popoludňajších hodinách od 12:00 do 18:00 hod. z parkoviska obchodného centra na Boroch. Na rovnaké miesto späť odvezie návštevníkov autobus, odchádzajúci zo stupavskej autobusovej stanice o 21:30, 22:30 a 23:30 hod.

Mimoriadne spoje zo Stupavy do Bratislavy, s konečnou zastávkou na autobusovej stanici na Mlynských Nivách, vypraví aj Slovak Lines. V piatok to bude jeden spoj odchádzajúci o 22:00 hod. zo stupavskej autobusovej stanice, v sobotu bude štartovať o 22:00, 23:00 hod. a o polnoci.

piatok – nedeľa / centrum Stupavy / vstup voľný

Festival OLD'S COOL Bratislava 2019

Konečne je tu festival, ktorý zabaví všetky generácie. Spolu so svojimi deťmi, rodičmi či starými rodičmi môžete prevetrať svoje vedomosti, zabaviť sa na koncertoch či pri hudbe zo šelakových platní, pozrieť si výstavu a diskutovať o medzigeneračných vzťahoch. Pripravený je aj koncert Jany Kirschner.

piatok – pondelok / viacero miest v Bratislave / viac informácií TU

Bitka o Bratislavu

V sobotu sa v Sade Janka Kráľa uskutoční už 5. ročník festivalu. Ako vždy sa môžte tešiť na historický tábor, ukážky dobového života, ukážky regimentov, dobový sprievod cez Staré Mesto a samozrejme na Bitku o Bratislavu – rekonštrukciu barokovej vojenskej zrážky z roku 1619.

sobota / Sad Janka Kráľa / od 10:00 do 18:00 hod.

Dobrodružstvo s vlakmi

Pri príležitosti konca sezóny si Železničné múzeum pre návštevníkov pripravilo mimoriadny program. Najväčším lákadlom má byť jazda parného vlaku ťahaného parným rušňom Mazutka. Pre menších návštevníkov je pripravená jazda na drezinkách a na stanovišti parného rušňa. Súčasťou podujatia bude aj výstava historickej železničnej techniky a historických koľajových vozidiel.

Zavítať do areálu múzea v starom rušňovom depe Bratislava východ bude možné od 11:00 hod. Do múzea sa z centra Bratislavy bude dať dopraviť aj historickým vlakom ťahaným motorovým vozňom, ktorý bude vychádzať z hlavnej stanice okolo tretej a piatej poobede.

sobota / od 11:00 hod. / vstup zdarma, jazdy vlakom sa však platia / viac sa dozviete TU

Jablkové hodovanie

Jablká budú už tradične prvý októbrový víkend vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy v centre pozornosti. Začne sa totiž obľúbené Jablkové hodovanie, ktoré je pre všetkých milovníkov tohto zdravého ovocia doslova sviatkom. Podujatie je oslavou jabĺk a produktov, ktoré sa z nich dajú vyrobiť. Od sladkých aj slaných koláčov, cez netradičné polievky, kompóty až po jablčné mušty. Návštevníci môžu ochutnať aj samotné čerstvo pozberané chutné jablká od miestnych pestovateľov.

sobota / Vajnory, Bratislava Fresh Market, Devínska Nová Ves, Rača, Petržalská tržnica, Senec, Dunajská Lužná, Svätý Jur, Pezinok Grinava, Limbach, Viničné, Modra, Jablonové

Vajnorská šarkaniáda

Spolu s vašimi deťmi môžete opäť zažiť kopec zábavy a dobrej nálady, ochutnať jabĺčkové koláčiky a iné špeciality z jabĺk. Šarkana si môžete vyrobiť doma, alebo vymaľovať v tvorivých dielňach na mieste. Potom vám už nič nebude brániť zúčastniť sa súťaže o najkrajšie vymaľovaného šarkana podľa vekových kategórií. Víťazov čakajú pekné ceny. Na deti čaká aj zábavný program s Disko Jarkou.

sobota / areál bývalého športového letiska vo Vajnoroch / od 13:30 do 17:00 hod.

Burza starožitností na Miletičke

Ak patríte k ľuďom, ktorí cítia zvláštne vzrušenie pri pohľade na veci pokryté patinou času, iste vyhľadávate miesta, kde sa takéto „poklady“ nachádzajú. Na Miletičke sa od polovice júla pravidelne organizuje Burza starožitností. Ak si teda chcete skrášliť príbytok originálnym kúskom alebo obohatiť zbierky všetkých možných žánrov, určite sa príďte pozrieť a nakúpiť.

nedeľa / 10:00 – 18:00 hod. / trhovisko Miletičova

Kam v Bratislave zadarmo:
17
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie