KAW Správy Samospráva

Kam na strednú školu? Deviatakom pomáha pri rozhodovaní známy youtuber!

O aké povolania bude o pár rokov záujem? Čo od študentov vyžadujú budúci zamestnávatelia? To všetko je dobré vedieť ešte pred poslaním prihlášky na strednú školu.

Ilustračný obrázok k článku Kam na strednú školu? Deviatakom pomáha pri rozhodovaní známy youtuber!
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Žiaci sa aktuálne pripravujú na prijímacie skúšky na stredné školy. U niektorých je výber jasný už dávno, ale pre tých, ktorí sa ešte stále rozhodujú, prináša Bratislavský samosprávny kraj (BSK) interaktívny online kvíz, ktorým žiakov prevedie obľúbený youtuber Asimister.

Žiakom pomôže kvíz

Kvíz pomôže žiakom základných škôl zistiť viac nielen o sebe, svojich záľubách a schopnostiach, ale najmä to, čo by mali ísť v Bratislavskom kraji študovať. K dispozícii je 54 župných rôznorodých škôl, na ktorých žiaci získajú istotu uplatnenia, jedinečné remeselné odbory, stáže u TOP zamestnávateľov, výmenné študijné pobyty v zahraničí, bilingválne štúdium na gymnáziách a SOŠ, či duálne vzdelávanie s benefitmi.

„Od septembra 2021 otvárame 12 nových odborov, napríklad technické bilingválne lýceum na SPŠE K. Adlera, SOŠ chemickej vo Vlčom hrdle a SPŠ strojníckej na Fajnorovom nábreží alebo odbor multimédiá na SPŠE na Hálovej ulici,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

Aké povolania „fičia“?

Bratislavský kraj každoročne pripravuje ponuku odborov na školách nielen priamo so zamestnávateľmi, ale aj s odborníkmi na zamestnanosť. Sleduje, o aké povolania bude o pár rokov záujem, čo od študentov budú vyžadovať zamestnávatelia. Práve podľa ich požiadaviek a výhľadov upravuje odbornú prípravu na svojich stredných školách.

Niektoré zo župných škôl alebo odborov sú navyše jediné na celom Slovensku.

Online kvíz nájdu žiaci na www.strednapremna.sk. Pozostáva zo šestnástich otázok s predvolenými odpoveďami. Ich výsledkom je odporúčanie vhodnej strednej školy alebo študijného odboru.

Pre lepšie zorientovanie sa v ponuke stredných župných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK majú žiaci, rodičia a výchovní poradcovia k dispozícii nielen webovú stránku www.strednapremna.sk, ale aj brožúru Končíš základku? Vyber si strednú podľa seba!. Brožúra sa dá ucelene stiahnuť alebo zadarmo objednať na www.bratislavskykraj.sk.

Dôležité dátumy

Prihlášky na stredné školy podáva pre všetky odbory vzdelávania zákonný zástupca žiaka riaditeľovi základnej školy do 8. apríla 2021. Prijímacie skúšky sa budú konať v termíne od 3. 5. do 14. 5.2021. Pri­jímacie skúšky sa uskutočnia 3. 5., prípadne 4. 5. v prvom termíne a 10. 5., prípadne 11. 5. 2021 pre odbory bez talentovej skúšky. Talentové prijímacie skúšky budú v prvom termíne 5. 5., prípadne 6. a 7. 5. a v druhom termíne 12. 5., prípadne 13. a 14. 5. 2021.

Zdroj: BSK

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM