Ján Hrčka je prvým oficiálnym kandidátom na starostu Petržalky

Hrčka sa chce v prvom rade zasadiť o fungujúci, odborný, otvorený a transparentný úrad, čo má byť akousi nosnou témou.

Ilustračný obrázok k článku Ján Hrčka je prvým oficiálnym kandidátom na starostu Petržalky
Zdroj: TASR

Miestny a mestský poslanec Ján Hrčka je prvým oficiálnym kandidátom na starostu Petržalky. O hlasy voličov v jesenných komunálnych voľbách sa bude uchádzať ako nezávislý kandidát, od občanov preto začína zbierať podpisy.

Transparentný úrad

„Zo skúseností, ktoré mám, viem, že ako jedna osoba veľmi nezmením a určite ďaleko viac vecí viem ovplyvňovať a mať na ne výraznejší vplyv z pozície starostu,“ uviedol dôvody opätovného kandidovania Hrčka. O funkciu petržalského starostu sa totiž uchádzal vo voľbách v roku 2014, kedy skončil na druhom mieste.

Tentoraz sa chce opierať o svoje dlhoročné skúsenosti z pôsobenia v petržalskom a bratislavskom zastupiteľstve i z práce prednostu na Miestnom úrade v Karlovej Vsi.

V prvom rade sa chce zasadiť o fungujúci, odborný, otvorený a transparentný úrad, čo má byť akousi nosnou témou. „Ak úrad funguje správne, vyrieši 80 percent problémov a je dobrým základom toho, na čom môžete stavať,“ skonštatoval Hrčka. Úrad by mal teda podľa neho fungovať tak, že na ňom vybaví „môj najlepší priateľ všetky veci rovnako, ako môj najväčší nepriateľ“.

Dávka empatie

Spolu so svojím tímom Pre Petržalku sa však chce venovať všetkým dôležitým témam a oblastiam. Podchytiť chce ako sociálnu oblasť, tak vzdelávanie, deti a mládež, šport, kultúru, dopravu, územné plánovanie či životné prostredie.

V súčasnosti má tím zatiaľ 16 členov z radov miestnych a mestských poslancov či aktívnych obyvateľov mestskej časti. Tí sa budú uchádzať vo voľbách o poslanecké posty ako nezávislí kandidáti. „Jeho raritou je, že je v ňom prevaha žien. Tých je deväť, mužov máme sedem. Ženy sa totiž venujú a vidia problémy trocha ináč,“ vysvetlil Hrčka s tým, že ženským elementom chcú vniesť do komunálnej politiky aj istú dávku empatie. Hrčka nevylučuje, že niektorí z nich sa budú uchádzať aj o miesto v mestskom zastupiteľstve, konkrétnosti však podľa neho ukáže až vývoj situácie.

Ďalší kandidáti

O post starostu najväčšej bratislavskej mestskej časti sa chce uchádzať aj ďalší petržalský miestny a bratislavský mestský poslanec Oliver Kríž. Ten svoju kandidatúru plánuje ohlásiť pred letom.

O kandidatúre uvažuje aj miestna a mestská poslankyňa a zároveň podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Elena Pätoprstá. „Veľmi zvažujem kandidatúru. Hlavné sú dôvody, a to, že Petržalku čakajú veľké zásahy, aj stavebné, napríklad druhá etapa električkovej trate,“ uviedla Pätoprstá. V prípade víťazstva je pripravená vzdať sa postu vicežupanky pre životné prostredie. Uvedomuje si však dôveru voličov, ktorú jej počtom hlasov preukázali v minuloročných krajských voľbách, preto ubezpečuje, že v rozbehnutých environmentálnych projektoch je pripravená následne pokračovať ako krajská poslankyňa.

V kuloároch sa spomínalo aj meno prvého zástupcu petržalského starostu Jána Bučana. Ten sa vyjadril, že svoje rozhodnutie, či bude kandidovať, oznámi v máji.

Či bude v nadchádzajúcich komunálnych voľbách obhajovať svoj post, sa zatiaľ nerozhodol ani súčasný starosta Vladimír Bajan.

Do politického boja o starostovské kreslo tento rok nezasiahne terajšia námestníčka primátora Iveta Plšeková, ktorá sa o tento post uchádzala aj v minulosti. „Moje rozhodnutie je, že sa v týchto komunálnych voľbách nebudem uchádzať o post starostky Petržalky,“ skonštatovala Plšeková.

Zdroj: TASR