Ilustračný obrázok k článku COVID automat v Bratislavskom kraji sa celý zafarbil do ŽLTEJ. Čo to pre nás znamená?
12
Galéria
Zdroj: TASR

COVID automat v Bratislavskom kraji sa celý zafarbil do ŽLTEJ. Čo to pre nás znamená?

Nemusíme si závidieť. Všetky okresy v kraji sú na tom rovnako.

KAW Rôzne Správy
KAW Rôzne Správy

COVID automat v Bratislavskom kraji sa celý zafarbil do ŽLTEJ. Čo to pre nás znamená?

Nemusíme si závidieť. Všetky okresy v kraji sú na tom rovnako.

Ilustračný obrázok k článku COVID automat v Bratislavskom kraji sa celý zafarbil do ŽLTEJ. Čo to pre nás znamená?
12
Galéria
Zdroj: TASR

Od pondelka (14. 6.) nebude podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze. V druhom stupni varovania budú dva okresy, v prvom stupni varovania budú tri, v druhom stupni ostražitosti ich bude 19 a v prvom stupni ostražitosti ich bude 49. V stupni monitoringu bude šesť okresov. Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti. Ako na tom po novom budú okresy v Bratislavskom kra­ji?

V I. stupni ostražitosti, teda v žltej farbe, sa od pondelka 14. júna nachádzajú okresy Bratislava I.-V., Malacky, Pezinok aj Senec.

Rúška

V 1. stupni ostražitosti (žltá) je v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško (šatku, šál) a je povinné nosiť rúško na hromadných podujatiach v exteriéri.

Obchodné domy

Vo všetkých okresoch sa ruší povinnosť merať teplotu pri vstupe. Nie je potrebný ani negatívny test pri vstupe. Konzumovať jedlá a nápoje v obchodných domoch je možné v okresoch v oranžovej, žltej a zelenej farbe.

Reštaurácie

V žltých okresoch (platí to pre Bratislavský kraj) je otvorené s dodržaním pravidla 6 osôb pri stole alebo osoby z jednej domácnosti pri stole v interiéri a rozostupmi 2 metre medzi stolmi.

Kapacitné obmedzenie jedna osoba na 15 štvorcových metrov sa od pondelka (14. 6.) nevzťahuje na prevádzky v stupni monitoringu a v prvom stupni ostražitosti (zelená, žltá). Pre niektoré druhy prevádzok sú stále v platnosti iné druhy kapacitných obmedzení, napríklad maximálny počet osôb pri stole v prevádzkach verejného stravovania.

Ako ďalej vyplýva z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, o ktorej informovala hovorkyňa úradu Daša Račková, v zariadeniach verejného stravovania sa podmienka dvojmetrového rozstupu medzi stolmi vzťahuje len na interiér.

Hromadné podujatia

V žltých okresoch sú hromadné podujatia povolené s kapacitou na sedenie v interiéri 50% (max. 250 osôb) a v exteriéri 75% (max. 500 osôb). Kapacita na státie v interiéri je 100 osôb a v exteriéri 250 osôb

V oranžovom okrese platí sedenie v interiéri do 25 percent kapacity, maximálne 250 osôb; exteriér: do 50 percent kapacity, maximálne 500 osôb. Stáť v interiéri môže do 50 osôb, v exteriéri do 100 osôb.

V prípade hromadných podujatí, na ktorých je povinný negatívny test na ochorenie COVID-19 nie starší ako 12 hodín, po novom od pondelka platí okrem antigénových a RT-PCR testov aj LAMP test. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k hromadným podujatiam.

Ako ďalej uviedla, povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom testu možno nahradiť potvrdením o očkovaní. Ročná výnimka sa bude vzťahovať na zaočkované osoby minimálne 21 dní po podaní prvej dávky vakcíny. V prípade neabsolvovania druhej dávky dvojdávkovej vakcíny bude možné nahradiť negatívny test maximálne 90 dní od podania prvej dávky.

V prípade, že zaočkovaná osoba prekonala ochorenie COVID-19 počas 180 dní pred podaním prvej dávky vakcíny, výnimka je platná 12 mesiacov po očkovaní.

Bazény, plavárne, aquaparky

V žltých okresoch je sú wellness, aquaparky a kúpele povolené s dodržaním podmienky max. 50% kapacity na 1 sektor resp. max. počet osôb do 500. Potrebný negatívny antigénový test, nie starší ako 24 hodín, alebo RT-PCR/LAMP test nie starší ako 72 hodín, nepotrebujú ho deti do 10 rokov (pri aquaparkoch iba do vnútorných priestorov prevádzky).

V bazénoch a na plavárni je povolená prevádzka s maximálnym obsadením 50% z celkovej kapacity.

Múzeá a galérie

V lepších okresoch, teda vo všetkých okresoch Bratislavského kraja, sa povoľujú skupinové prehliadky. Maximálny počet osôb ľudí v skupine je stanovený rôzne podľa farby okresu.

Fitness centrá

Žlté okresy môžu mať vo fitkách 30 zákazníkov alebo 1 zákazník na 15 m2.

Stalo sa v Bratislave

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín