Ilustračný obrázok k článku Bratislavčania na jar vytiahli bicykle. Kde najčastejšie jazdíme?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Bratislavčania na jar vytiahli bicykle. Kde najčastejšie jazdíme?

Obyvatelia Bratislavy už bicykle využívajú ich nielen na relax, ale aj ako dopravu do práce či za inými povinnosťami.

Správy Samospráva
Správy Samospráva

Bratislavčania na jar vytiahli bicykle. Kde najčastejšie jazdíme?

Obyvatelia Bratislavy už bicykle využívajú ich nielen na relax, ale aj ako dopravu do práce či za inými povinnosťami.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavčania na jar vytiahli bicykle. Kde najčastejšie jazdíme?
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V marci sme na niektorých miestach jazdili aj päťkrát viac ako počas januára. Ukazujú to údaje z nových cyklosčítačov, ktoré radnica nainštalovala na nábreží na strane Starého Mesta a na Starom Moste.

Aplikácia Cyklo BA funguje na opendata.bratis­lava.sk od minulej jesene. Doteraz poskytovala údaje z dvoch cyklosčítačov – jeden je umiestnený na hrádzi Berg a druhý na Viedenskej ceste medzi Starým mostom a Mostom SNP. Dva nové cyklosčítače pribudli na cyklotrase na nábreží Dunaja a druhý je umiestnený na Starom Moste.

Plánovanie

Cyklosčítače sú zariadenia, ktoré slúžia na zber údajov o prejazde cyklistov. To umožňuje sledovať nielen celkový počet prejazdov bicyklom na daných miestach, ale aj vývojovú tendenciu v cyklodoprave naprieč obdobiami. Dáta z cyklosčítačov slúžia samosprávam pri plánovaní cyklistickej infraštruktúry.

Mesto plánuje do leta nainštalovať ďalšie 2 nové cyklosčítače, ktoré by mali byť umiestnené na cyklotrase „Dolnozemská“ a na cyklotrase „Devínska“. Senzory obsahujú tiež meranie počtu chodcov či kvality ovzdušia, pričom aj tieto dáta chceme do budúcna zverejňovať.

Čo hovoria nové cyklosčítače?

Zariadenie na nábreží od svojej inštalácie v októbri 2020 zaznamenalo celkovo 81 237 prejazdov, miernu prevahu mali jazdy smerom do centra. „Najviac prejazdov bolo zaznamenaných práve počas marca. Prejazdy v tomto mesiaci tvoria zhruba tretinu z celkového počtu prejazdov za posledného pol roka,“ hovorí Tomáš Peciar, cyklokoordinátor hlavného mesta. Druhým najsilnejším mesiacom z hľadiska počtu prejazdov je október. Od októbra do januára počet prejazdov výrazne klesol. „V januári cyklosčítač zaznamenal len 5 168 prejazdov, čo je oproti marcovým 25-tisícom päťkrát menej,“ doplnil Tomáš Peciar.

Najpopulárnejšími dňami pre cyklistov sú na nábreží soboty a nedele. Najväčší počet prejazdov bol zaznamenaný medzi 15:00 hod. a 16:00 hod. v marci, kedy cyklosčítač zaznamenal v priemere 120 prejazdov. Naopak, najmenej sa jazdí v pondelok, je to asi o štvrtinu menej cyklistov ako počas víkendových dní.

Nielen šport

Takmer 50-tisíc prejazdov bicyklom zaznamenal od októbra 2020 aj nový cyklosčítač na Starom Moste. Drvivá väčšina jázd bola v smere zo Starého Mesta do Petržalky. Dá sa predpokladať, že obojsmerná cyklopremávka na Starom Moste môže byť na dvojnásobnej úrovni.

Aj na Starom Moste tvorili marcoví cyklisti viac ako 36 percent všetkých jázd od októbra. V porovnaní s cyklosčítačom na nábreží je na Starom Moste premávka cyklistov počas týždňa rovnomernejšie rozdelená. Hodiny najčastejších prejazdov počas dňa naznačujú, že Bratislavčania používajú bicykle nielen na šport a relax, ale aj na dochádzanie za prácou či inými povinnosťami.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín