Rôzne

Červený diabol už nie je zabudnutý. Staré Mesto mu odhalilo tabuľu

Bratislava si uctila pamiatku rodáka Jozefa Kissa, zabudnutej leteckej legendy.

Ilustračný obrázok k článku Červený diabol už nie je zabudnutý. Staré Mesto mu odhalilo tabuľu
7
Galéria
Zdroj: Bratislava - Staré Mesto

Prezývali ho aj Červený diabol či Rytier oblohy. Titul „letecké eso“ si za l. svetovej vojny vyslúžil za 19 víťazstiev vo vzdušných súbojoch.

Keďže však bojoval na nesprávnej strane, za porazené rakúsko-uhorské mocnárstvo, po vojne a zmene režimu sa na neho v našom meste zabudlo. Poznali ho len leteckí odborníci a historici

Výročie

Až pri príležitosti blížiaceho sa 104. výročia jeho narodenia mu odhalili pamätnú tabuľu v Spojenej priemyselnej škole strojárskej na Fajnorovom nábreží, kde slávny letec kedysi študoval.

„Jozef Kiss reprezentuje hodnoty, ktoré si ctím aj ja – odvahu, priamosť a spravodlivosť. Som preto veľmi rada, že tento Staromešťan sa aspoň takto symbolicky mohol vrátiť domov – do Prešporka,“ skonštatovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová počas odhalenia tabule. Zúčastnili sa na ňom aj zástupcovia Slovenska, Spojeného kráľovstva a Severného Írska a Maďarska.

Mama Slovenka

Kiss sa narodil 26. januára 1896 v Prešporku. Jeho rodný dom stál na mieste, kde dnes stojí obrátená pyramída Slovenského rozhlasu. Bol z národnostne zmiešanej rodiny – otec bol Maďar a matka Slovenka.

Po vypuknutí prvej svetovej vojny prerušil štúdium a dobrovoľne narukoval do rakúsko-uhorskej armády. Najskôr do 72. pešieho pluku, po zranení a vyliečení sa požiadal o preradenie k letectvu. Ako technicky vzdelanému mu vyhoveli.

Pilotoval dvojplošníky, neskôr sa uplatnil aj na jednomiestnych stíhačkách. Pre výbušnú povahu ho prezývali Červený diabol.

Úcta od nepriateľa

Zahynul ako 22-ročný, keď jeho lietadlo zostrelili pri Monte Coppolo neďaleko mesta Lamon. Dnes stojí blízko tohto miesta pamätník. Pochovali ho v juhotirolskom Pergine.

Podľa historika Juraja Červenku, ktorý sa venuje téme letcov pochádzajúcich zo súčasného Slovenska, počas pohrebu nad cintorínom preleteli nepriateľské lietadlá a Kissovi zhodili z oblohy veniec so stuhami.na znak úcty.

Po zrušení cintorína v Pergine boli jeho telesné pozostatky premiestnené do spoločného hrobu v Tridente.

Obyvatelia Prešporka v minulosti zorganizovali zbierku na prevezenie jeho pozostatkov do rodného mesta, avšak neúspešne.

Iniciátori tabule

Autormi myšlienky pripomenúť si slávneho rodáka pamätnou tabuľou boli viacerí Kissovi fanúšikovia, medzi nimi napríklad historik Juraj Červenka, súčasný vedúci Oddelenia kultúry miestneho úradu Bratislava-Staré Mesto Ernest Húska či bývalý riaditeľ Balassiho inštitútu v Bratislave Imre Molnár.

Pamätnú tabuľu v troch jazykových verziách – slovenskej, maďarskej a anglickej – vytvorila výtvarníčka Emöke Szilva.

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: Bratislava.dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM