Rôzne Správy

Bratislava je stále zelená. TOTO sa však zmení kvôli novému Covid AUTOMATU

Hlavné mesto si ani v novom COVID automate nepohoršilo. V zelených okresoch budú však tiež platiť isté obmedzenia.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava je stále zelená. TOTO sa však zmení kvôli novému Covid AUTOMATU
4
Galéria
Zdroj: TASR

Od pondelka (16. 8.) budú podľa COVID automatu všetky okresy okrem deviatich v zelenej farbe, teda v stupni monitoringu. V praxi to znamená, že kompletne zaočkovaní budú môcť väčšinu aktivít vykonávať bez obmedzenia, s miernymi obmedzeniami musia rátať neočkovaní či netestovaní na nový koronavírus. Vyplýva to z nového COVID automatu, ktorý v utorok (10. 8.) schválila vláda.

Vstup do prevádzok

Vyhlášku, ktorá sa zaoberá podmienkami vstupu zákazníkov do prevádzok, zverejnil ÚVZ vo štvrtok (12. 8.). Vyplýva z nej, že prevádzkovatelia či organizátori hromadných podujatí si po novom sami určia, ktorým osobám umožnia vstup do prevádzky. Na výber majú z troch režimov, a to plne zaočkovaní, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) a tzv. základ, teda všetci zákazníci bez rozdielu.

S tým, koho obchodníci budú púšťať do svojich prevádzok, súvisia aj kapacitné či iné obmedzenia, pri niektorých typoch prevádzok dokonca už od zelenej farby okresu.

Režim na podujatiach

Pre zelené okresy, ku ktorým patria aj všetky okresy v Bratislavskom kraji, bude platiť, že ľudia v nich budú môcť fungovať bez obmedzenia pohybu. V prípade hromadných podujatí sa zavedie trojaký režim. Ak sa organizátori rozhodnú povoliť účasť len kompletne zaočkovaným, počet účastníkov bude bez limitu.

Ak si zvolia režim, keď na podujatie pustia okrem očkovaných aj testovaných a ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali (takzvaný režim OTP), priestor určený na státie môže byť zaplnený do 50 percent, priestor na sedenie v interiéri aj v exteriéri do 75 percent.

Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, na podujatí môže byť maximálne do 5-tisíc osôb v exteriéri a do 2500 osôb v interiéri. Ak budú chcieť organizátori pustiť na podujatie návštevníkov bez ohľadu na testovanie či očkovanie, priestor na státie bude môcť byť zaplnený maximálne na 50 percent, priestor na sedenie v interiéri aj v exteriéri na 75 percent, maximálne však do tisíc osôb v exteriéri a do 500 osôb v interiéri. Pravidlami, ktoré sa týkajú hromadných podujatí, sa riadia aj obrady, ako sobáš, krst či pohreb.

Svadby, kary, oslavy

V prípade svadieb, karov, osláv, večierkov či hromadného podujatia v prevádzkach verejného stravovania budú možné len dva režimy. Ak pôjde len o kompletne zaočkovaných, v interiéri bude môcť byť maximálne 400 osôb a v exteriéri 800 osôb. Organizátori budú musieť zabezpečiť tiež zoznam účastníkov. Pri režime OTP bude môcť byť maximálne 200 osôb v interiéri a 400 osôb v exteriéri. Rovnako bude nevyhnutný povinný zoznam účastníkov.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Bohoslužby

V trojakom režime bude fungovať aj organizácia bohoslužieb. Ak sa na omši budú môcť zúčastniť len kompletne zaočkovaní, ich počet nebude limitovaný. V režime OTP môže byť priestor určený na státie zaplnený maximálne na polovicu, na sedenie vonku či vo vnútri na 75 percent. Pokiaľ nie je kapacitu možné určiť, povolených je 5-tisíc osôb v exteriéri a do 2500 osôb v interiéri. V prípade, že bude omša určená pre všetkých bez ohľadu na očkovanie či test, v exteriéri bude môcť byť maximálne do tisíc osôb a do 500 ľudí bude môcť byť v interiéri.

Návštevy

Návštevy v nemocniciach, zariadeniach sociálnych služieb či vo väzniciach budú pre kompletne očkovaných aj pre režim OTP povolené bez obmedzenia. Bez obmedzenia, a to aj bez ohľadu na očkovanie či test v zelených okresoch budú fungovať lanové dráhy, bazény, plavárne, reštaurácie, ale aj múzeá, galérie, výstavné siene či knižnice. Bez obmedzení pre všetkých budú fungovať aj ubytovacie zariadenia.

Fitnescentrá a akvaparky

Fitnescentrá môžu v zelenej farbe fungovať bez obmedzenia, ak budú do prevádzky púšťať len zaočkovaných. V prípade režimu OTP je povolených maximálne 50 osôb alebo nutných minimálne 15 štvorcových metrov na osobu. Ak sa rozhodnú byť otvorené pre všetkých, v prevádzke môže byť maximálne 25 osôb a povinnosťou bude aj zoznam účastníkov.

Wellness, akvaparky či kúpele budú bez obmedzenia fungovať pre zaočkovaných aj pre režim OTP. V prípade prevádzok, ktoré sa rozhodnú byť otvorené pre všetkých, budú môcť byť zaplnené na polovicu, maximálne do tisíc osôb.

Obchody a taxíky

V obchodoch a v službách bude potrebné dodržiavať hygienické opatrenia. V taxíkoch budú potrebné rúška a pravidelné vetranie.

Viac o očkovaní v Bratislavskom kraji

Nový Covid automat od 16. augusta
4
Galéria
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM