Správy Samospráva

Boj proti KOMÁROM odštartoval: V Bratislave už museli použiť "zbrane" proti dotieravému hmyzu

V hlavnom meste minulý rok evidovali viac ako 1000 väčších liahnísk a ďalšie stovky až tisíce menších mlák, ktoré poskytovali vhodné podmienky na liahnutie komárov.

Ilustračný obrázok k článku Boj proti KOMÁROM odštartoval: V Bratislave už museli použiť "zbrane" proti dotieravému hmyzu
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava už musela zasiahnuť proti komárom a v liahniskách v mestských častiach Dúbravka a Jarovce aplikovať biologický larvicíd BTI na zneškodnenie lariev hmyzu. Na sociálnej sieti o tom informovalo hlavné mesto.

Monitorujú liahniská

Liahniská naprieč celou Bratislavou intenzívne monitoruje už od začiatku marca. „Po zime, niekedy aj počas zimy, sme sa mohli stretnúť s ojedinelými komármi z pivníc či vetracích šácht a aktuálne, aj keď sú teploty relatívne nízke, sa v malých množstvách začínajú objavovať jarné druhy komárov,“ spresnil magistrát.

Biologický larvicíd museli v Dúbravke a Jarovciach použiť po tom, čo odhalili zvýšený počet lariev v prvých liahniskách. „V monitoringu okrem našich odborníkov pokračujú aj trénovaní dobrovoľníci z minulého roka,“ uviedlo mesto.

V hlavnom meste minulý rok evidovali viac ako 1000 väčších liahnísk a ďalšie stovky až tisíce menších mlák, ktoré poskytovali vhodné podmienky na liahnutie komárov.

Mesto Bratislava odmieta používať v boji proti výskytu komárov chemický postrek. Chemické insekticídy prinášajú podľa magistrátu totiž zdravotné riziká, majú vplyv na endokrinný systém, na plodnosť a tiež karcinogénne účinky.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM