Správy Samospráva

Riaditeľke bratislavskej ZOO chce vedenie mesta ZNÍŽIŤ na polroka plat. TOTO je dôvod

Hanuliaková najprv šéfovala zoo od novembra 2020 do júna 2021. Funkcie sa vzdala pre zánik jej slovenského občianstva, keďže počas pobytu v USA získala aj americké občianstvo.

Ilustračný obrázok k článku Riaditeľke bratislavskej ZOO chce vedenie mesta ZNÍŽIŤ na polroka plat. TOTO je dôvod
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Vedenie mesta Bratislava chce riaditeľke zoologickej záhrady Júlii Hanuliakovej znížiť na polroka plat o jednu štvrtinu. Avizuje tiež, že jej udelí upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny. Vyvodiť zodpovednosť chce aj voči zainteresovaným pracovníkom bratislavského magistrátu. Dôvodom sú okolnosti okolo straty Hanuliakovej slovenského občianstva.

Problémy s občianstvom

Primátor Bratislavy Matúš Vallo na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva uviedol, že magistrát (nie však jeho vedenie) a riaditeľka zoo vedeli o probléme s jej občianstvom už v decembri 2020. Z funkcie odstúpila až v júni 2021.

Vedenie mesta podľa riaditeľa magistrátu Ctibora Košťála preverovalo informácie, ktoré zazneli na minulotýždňovom zastupiteľstve, že samospráva o tomto probléme vedela skôr. Kontrola zistila, že na úrovni úradu sa preverovala možná strata občianstva zo strany riaditeľky.

„Budeme pokračovať v prešetrovaní. Vieme však už dnes potvrdiť, že základná informácia na úrade bola a viac-menej sa riešilo ´právne zhojenie´ vzniknutej situácie, aby nebol ohrozený chod zoo,“ skonštatoval riaditeľ. Po ukončení prešetrenia avizuje vyvodenie zodpovednosti voči konkrétnym zamestnancom v „náležitej forme a podľa závažností zistení“.

Pochybnosti

Bratislavskí mestskí poslanci minulý týždeň diskutovali o pochybnostiach, či Hanuliaková mohla vykonávať funkciu riaditeľky zoo, keďže počas pobytu v Spojených štátoch amerických (USA) získala aj americké občianstvo. Podľa niektorých poslancov sa objavili informácie, že riaditeľka aj magistrát vedeli o probléme so stratou jej slovenského občianstva skôr.

Zástupcovia mesta na rokovaní odmietli tajenie informácií. Košťál minulý týždeň odmietol tvrdenia, že by mesto vedelo o strate občianstva Hanuliakovej omnoho skôr. Veci sa podľa neho začali riešiť hneď, ako ich riaditeľka o tom informovala. Zároveň deklaroval, že pri jej výbere nedošlo k pochybeniu.

Odstúpila z funkcie

Hanuliaková najprv šéfovala zoo od novembra 2020 do júna 2021. Funkcie sa vzdala pre zánik jej slovenského občianstva, keďže počas pobytu v USA získala aj americké občianstvo. Do vedenia zoo sa po obnovení jej štátneho občianstva vrátila od marca. Jej návrat schválili vo februári mestskí poslanci.

V liste zaslanom kontrolnej skupine deklarovala, že do funkcie nastúpila ako slovenský občan, s riadnymi platnými slovenskými dokladmi a ani ona, ani mesto nemali dôvod sa domnievať, že slovenským občanom už nie je. „Hneď ako som zistila, že som občianstvo zmenou zákona stratila, oznámila som to môjmu zamestnávateľovi a odstúpila z funkcie,“ vyhlásila.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM