Kultúra Rôzne

Biela noc opäť rozžiari ulice mesta: Nad Bratislavou sa bude vznášať Ufo!

Tretí ročník Bielej noci prekvapí 65 zastávkami s dielami špičkových zahraničných a domácich umelcov. Pribudnú aj nové lokality a atrakcie.

Ilustračný obrázok k článku Biela noc opäť rozžiari ulice mesta: Nad Bratislavou sa bude vznášať Ufo!
15
Galéria
Zdroj: Biela noc FB

Už 7. októbra budeme opäť kráčať ulicami Bratislavy a s otvorenými ústami nasledovať unikátne atrakcie počas festivalu súčasného umenia Biela noc. Tento rok sľubujú organizátori najbohatší program, aký ste doteraz v rámci Bielej noci videli.

Svetelný labyrint

Počas jedinej noci bude pre návštevníkov pripravených 65 zastávok s dielami špičkových zahraničných a domácich umelcov. Pribudnú aj nové lokality a veľká časť programu Bielej noci bude zadarmo.

„Cieľom festivalu je popularizovať súčasné umenie, dostať ho medzi ľudí, dostať ho na ulicu, snažiť sa nadviazať dialóg medzi verejným priestorom, umením a širokým publikom a vytvoriť umeleckú zážitkovú nočnú prechádzku mestom, pracovať s architektúrou a ukazovať mesto pod iným uhlom,“ hovorí organizátorka festivalu Zuzana Pacáková.

Na Primaciálnom námestí vyrastie svetelný labyrint od českého umelca Pavla Korbičku a vy sa budete môcť poprechádzať vo svetelných odleskoch dočasnej architektúry.

Svoje najnovšie dielo Aeryon predstaví prestížny kanadský umelec maotik. Aeryon je pokročilý navigačný systém, ktorý analyzuje zdroje dát a sprítomňuje krásu leteckých pohľadov na abstraktnú krajinu.

Zdroj: Biela noc FB

Najromantickejšie dielo

Nočná prechádzka vo dvojici, netradičný piknik, či vedecké pozorovanie mesačného povrchu. Príďte si do Medickej záhrady vychutnať neopakovateľnú atmosféru mesačného svitu, ktorú vám ponúkne britský sochár Luke Jerram. Vytvoril monumentálny mesiac s priemerom sedem metrov, ktorý pozostáva z detailných záberov NASA v mierke 1:500 000. Každý centimeter vnútorne osvetlenej sochy predstavuje päť kilometrov skutočného mesačného povrchu.

Príďte objavovať hru so svetlom a emóciami. Na nádvorí Zichyho paláca sa môžete tešiť na silný zážitok a nečakané momenty v podaní HAS company. Pod vedením Kristíny Strečkovej prepojí pohyb ľudského tela a svetla. Tancovať sa bude aj pod Mostom SNP, kde si budete môcť nakresliť vlastnú voodoo bábku. Tá sa potom pridá na premietaný tanečný parket.

Počas Bielej noci nebudú chýbať ani optické ilúzie, jednu špeciálnu budete môcť zažiť na Radlinského ulici v Bratislave. To, že všetko je o uhle pohľadu, ukáže dizajnérka Jana Potiron svojou monumentálnou páskovou kresbou. Nezabudnite si spraviť fotku v domčeku.

Zdroj: Biela noc FB

Fantastická planéta

Pri objavovaní počas Bielej noci nebudete sami. Našu fantastickú planétu „nenápadne“ preskúmajú aj piati obrovskí svetelní humanoidi. Nemusíte sa ich ale vôbec báť. Sú mierumilovní a po pristátí na Zemi sa s vami veľmi radi odfotia. Stretnúť ich môžete na viacerých miestach v meste. Ak však chcete ísť na istotu, svoju základňu budú mať pred budovou centrály VÚB banky.

Nad mestom sa bude vznášať dokonca aj UFO.

Počas prechádzky nábrežím si určite všimnete aj niekoľko svetelných a interaktívnych inštalácií, podobných tým minuloročným. Z konštrukcie Mosta SNP budú vyrážať lúče svetla, budova Slovenského národného múzea sa zahalí do šatu dychvyrážajúcich projekcií svetla. Do Bielej noci sa zapojí aj Zuckermandel, Riverpark či Podhradie.

Mrakodrap

Administratívna veža Nivy Tower bude so 125 metrami najvyššou budovou na Slovensku. Počas Bielej noci máte jedinečnú šancu vidieť ju na vlastné oči už teraz, a to vďaka statickej svetelnej architektúre.

Určite si nenechajte ujsť ani interaktívnu Vlnku spájajúcu brehy Dunaja pri Eurovei ako víziu budúcej lávky pre peších. Laserové lúče nad Dunajom budú dokonca reagovať na dotyk rúk.

V novej Cvernovke sa zase môžete zohriať v plne funkčnej svetelnej saune. Nezabudnite si zobrať plavky.

Časť programu bude bezplatná, vstup na časovo obmedzené predstavenia a interiérové inštalácie bude možný len s BN passom v sume 8 eur. Dôchodcovia, deti do 15 rokov a ZŤP majú vstup bezplatný.

Aplikácia s mapou

Aby ste sa nestratili v spleti svetiel, počas Bielej noci vám bude užitočným pomocníkom na jednotlivých trasách a dielach aplikácia s mapou, popismi diel a užívateľským manuálom. Stiahnuť si ju budete môcť pred podujatím.

Bližšie organizačné informácie, vrátane posilnenej dopravy v Bratislave, budú včas zverejnené na stránke podujatia www.bielanoc.sk. Spoluorganizátorom festivalu Biela noc je Bratislavská župa, generálnym partnerom Bielej noci je VÚB banka.

Biela noc Bratislava 2016
15
Galéria
Zdroj: Facebook
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM