Samospráva

Zničené terasy panelákov sú problémom, ktorý Petržalčanom doslova padá na hlavu

Zdevastované terasy, ktoré sú pristavené k bytovým domom, nielenže špatia verejný priestor, ale viaceré predstavujú aj bezpečnostné riziko.

Ilustračný obrázok k článku Zničené terasy panelákov sú problémom, ktorý Petržalčanom doslova padá na hlavu
2
Galéria
Zdroj: Bratislava - Petržalka

Zubom času ohlodané terasy sú výrazným problémom Petržalky. Väčšina z nich je rokmi zanedbávaná a sú v otrasnom stave.

Opravy pred opravou

Hlavné mesto má v pláne opraviť časť terasy Blagoevova, ktorú má vo svojom vlastníctve. Zatiaľ sa však veci dopredu nehýbu, pretože je ešte potrebné zabezpečiť výber statika na posúdenie konštrukcie nadchodu nad cestou pri bytovom dome Blagoevova 24. Až po spracovaní posudku a dopracovaní projektovej dokumentácie hlavné mesto začne proces výberu zhotoviteľa na opravu terasy.

Petržalka sa však už nemohla pozerať na to, ako ľuďom padá omietka na hlavy a na autá. „Po obhliadke spomínaného nadchodu pracovníci petržalského miestneho úradu zistili možné riziko poškodenia zaparkovaných áut pod lávkou a riziko úrazu osôb pohybujúcich sa pod lávkou od padajúcich úlomkov poškodenej omietky,“ uvádza na svojej webovej stránke mestská časť.

Keďže padajúca omietka ohrozovala ľudí a ich majetok, mestská časť si u svojho zmluvného zhotoviteľa objednala urýchlené odstránenie porušenej omietky nadchodu nad cestou Blagoevova 24.

„Opravy terás a nadchodov sú pre Petržalku jednou z priorít a v ďalších prácach na uvedenom nadchode plánujeme pokračovať. Momentálne čakáme na vyjadrenie statika, ktorý posúdi konštrukciu nadchodu a, samozrejme, aj začatie opráv uvedenej terasy magistrátom hl. mesta SR, keďže terasa aj nadchod sú technologicky prepojené a rekonštrukčné práce oboch objektov na seba nadväzujú,“ vysvetľuje Mestská časť Bratislava-Petržalka.

Viacerí vlastníci

Mesto má záujem postupne zrekonštruovať aj ďalšie terasy vo svojom vlastníctve, avšak najprv sa musia vysporiadať zložité majetkovo-právne vzťahy. Niektoré časti terás sú totiž vo vlastníctve mesta, ďalšie vlastnia bytové družstvá, prípadne súkromní vlastníci. Ide o náročný proces, kedy mesto postupne odkrýva vlastnícke vzťahy. Až potom môže začať s ďalšími opravami terás.

Petžalské terasy
2
Galéria
Zdroj: Bratislava - Magistrát
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM