Rôzne Správy

Vznášajúci sa KRUH na nábreží v Bratislave: TAKTO vyzerá návrh Hrobu neznámeho vojaka

Celá idea pamätníka vychádza z jednoduchého geometrického útvaru, prstenca, ktorý akoby levitoval, respektíve vyzerá, akoby bol v pohybe.

Ilustračný obrázok k článku Vznášajúci sa KRUH na nábreží v Bratislave: TAKTO vyzerá návrh Hrobu neznámeho vojaka
Zdroj: Bratislava - Staré Mesto

Staré Mesto zverejnilo víťazný návrh výtvarnej súťaže na protokolárne miesto Hrob neznámeho vojaka, ktoré má vzniknúť na Rázusovom nábreží.

Levitujúci kruh

Dielo má tvar levitujúceho kruhu symbolizujúceho štít padajúci alebo opierajúci sa o zem, doplnené je o motív večného ohňa, v noci svetelného lúča. Pamätník bude zároveň podsvietený. Protokolárne miesto by malo byť hotové v septembri.

Kruh je odkazom na hrob, na ukončenie života. Ale skôr ma zaujímalo vrátiť to do kolobehu, keďže kruh je život, nejaká nádej. Symbolika vychádza práve z toho. Má to tiež vojenskú symboliku, keďže kruh je akoby štít a efekt lúča, alebo plameň akoby meč,“ uviedol autor víťazného diela a sochár Marek Kvetán.

Celá idea vychádza z jednoduchého geometrického útvaru, prstenca, ktorý akoby levitoval, respektíve vyzerá, akoby bol v pohybe. Docielené to má byť aj podsvietením objektu. Z vonkajšej strany prstenca by sa mal nachádzať aj text zatiaľ neznámej básne, viazať sa má k jeho pietnemu odkazu. Tvar kruhu má tiež podľa autora zastupovať symbol času a večnosti. Dielo je zároveň navrhnuté v dvoch fázach, v dennej a nočnej. Konkrétne detaily diela budú ešte doladené počas nasledujúcich rokovaní.

Dielo nebude dominantné

Do súťaže sa prihlásilo 24 návrhov zo Slovenska, Čiech a Moravy, ktoré hodnotila odborná porota pod vedením teoretičky umenia Ľuby Belohradskej. Víťazný návrh podľa nej okrem iného najviac akceptoval obsadenosť okolitého terénu existujúcimi výtvarnými dielami.

Dielo by nemalo byť natoľko expanzívne, aby rušilo iné okolité diela, muselo byť dostatočne stíšené. Návrhy si museli uvedomiť, že nebudú miestu dominovať, že tam nebudú samy,“ skonštatovala na tlačovej besede Belohradská.

Poukázala na viaceré súsošia v okolí, napríklad súsošie bulharských partizánov či súsošie Štúrovcov. Napriek tomu, že je víťazné dielo minimalistické, je podľa Belohradskej výrazne emocionálne.

Protokolárne miesto sa malo pôvodne nachádzať pri budove Úradu vlády (ÚV) SR, na mieste, kde stojí socha Mareka Čulena. Po kritike i nesúhlase Starého Mesta, ktorému sa miesto pri soche zakladateľa komunistickej strany zdalo nedôstojné a nereprezentatívne, sa hľadalo iné miesto. Areál na Rázusovom nábreží odobrila mestská časť i magistrát hlavného mesta, v októbri 2021 návrh schválila aj vláda.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM