Zdroj: TASR/Pavol Zachar

VIDEO: Po hlavnom meste v stádach behajú DIVIAKY: Takto sa začalo s ich ODCHYTOM!

Diviaky dlhodobo trápia hlavné mesto. Novinky by mali ich počet v obývaných oblastiach znížiť.

Správy Samospráva
Správy Samospráva

VIDEO: Po hlavnom meste v stádach behajú DIVIAKY: Takto sa začalo s ich ODCHYTOM!

Diviaky dlhodobo trápia hlavné mesto. Novinky by mali ich počet v obývaných oblastiach znížiť.

Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Pomocou klietok a zintenzívnením lovu v lese sa podarilo odchytiť a uloviť viac ako 30 kusov dospelých diviakov. Informoval o tom Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy v súvislosti s premnožením diviačej zveri, ktorá preniká do intravilánu mesta. Výskyt diviakov v posledných týždňoch evidovali najmä obyvatelia Kramárov v rámci mestskej časti Nové Mesto.

Odchyt diviakov

Za posledné týždne a dni sa do nich podarilo odchytiť šesť kusov diviačej zveri, ďalších päť kusov ulovili mestské lesy na nepoľovnej ploche a 22 kusov ulovili mestské lesy v lese,“ uviedla hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková.

Inštaláciu špeciálnych klietok podľa jej slov zabezpečuje regionálna veterinárna a potravinová správa a po novom aj mesto prostredníctvom zazmluvnených veterinárnych lekárov.

Mestská časť reaguje podľa námestníčky primátora Bratislavy Tatiany Kratochvílovej aj na problémy v súvislosti s nádobami na kuchynský odpad. „Prostredníctvom OLO ich budeme v rámci niektorých častí Kramárov, kde je situácia najpálčivejšia, vymieňať za nádoby, ktoré budú vybavené špeciálnym gravitačným zámkom, aby sa nestávalo, že nádobu diviak zvalí na zem a obsahom sa ponúkne,“ vysvetlila. Zámok má zabezpečiť, že nádoba ostane zatvorená aj po prevrátení.

Nové posedy

Mestské lesy Bratislava tiež pristúpili k viacerým opatreniam. Podľa ich riaditeľa Mareka Pávu umiestili na odlov diviakov päť nových posedov v lesoch nad Kramármi. „Odlov diviakov v lesoch nad Bratislavou je z hľadiska bezpečnosti náročný, keďže ide o lesy mimoriadne obľúbené a navštevované. Napriek tomu na odlove pracujeme a čísla sa postupne zvyšujú – za posledných päť rokov ide takmer o trojnásobok,“ doplnil.

Na jeseň a v zime plánujú intenzívny odlov diviakov formou spoločnej poľovačky. Odhadujú, že počas jednej akcie dokážu odloviť 20 až 40 kusov.

Musia sa konať za prísnych bezpečnostných podmienok. Budú sa konať zhruba na mesačnej báze v pracovné dni doobeda, keď máme v lese najmenej ľudí, pričom obyvatelia budú dopredu informovaní prostredníctvom sociálnych sietí aj infotabúľ v teréne,“ vysvetlil Páva. Oblasť bude uzavretá prostredníctvom mestskej polície.

Bratislava dlhodobo rieši problém s diviakmi, ktoré sa čoraz častejšie objavujú aj v uliciach mesta. Viaceré mestské časti apelovali na obyvateľov, aby nevyhadzovali z balkónov potraviny a nenechávali zvyšky potravy v okolí odpadkových košov. Tiež vyzývali majiteľov najväčších neudržiavaných pozemkov, aby ich upratali, zbavili po lete spadnutého ovocia a prípadné poškodené dreviny ošetrili.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín