Zdroj: TASR/Martina Kriková

VIDEO: Bratislava ožije! V pláne je vyhliadka aj klzisko v lesoparku, obnova fontány či nový skejtpark

Medzi projekty programu Živé miesta patrí aj parčík Žilinská, Motýlia lúka, multifunkčný park v Karlovej Vsi, areál Malý Slavín, pozorovateľňa zvierat Vydrica a mnohé ďalšie.

Správy Samospráva
Správy Samospráva

VIDEO: Bratislava ožije! V pláne je vyhliadka aj klzisko v lesoparku, obnova fontány či nový skejtpark

Medzi projekty programu Živé miesta patrí aj parčík Žilinská, Motýlia lúka, multifunkčný park v Karlovej Vsi, areál Malý Slavín, pozorovateľňa zvierat Vydrica a mnohé ďalšie.

Zdroj: TASR/Martina Kriková

Skatepark pod Mostom SNP, vyhliadka na Kamzíku, obnova fontány na Námestí slobody, klzisko na Železnej studničke, obnova pôvodnej horárne na Peknej ceste či revitalizácia parku na Legionárskej. Aj to sú projekty v programe na rozsiahlu obnovu verejných priestorov s názvom Živé miesta. V stredu ho predstavil bratislavský primátor Matúš Vallo a šéf mestského Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Ján Mazúr s tým, že prvých 25 projektov sa začne realizovať už počas tohto roka.

Milióny eur na obnovu

V spolupráci s mestskými časťami pripravuje mesto a MIB ďalší balík viac ako 20 projektov obnovy verejných priestorov. „Živé miesta je prvý seriózny program a úsilie o to, aby v Bratislave nastala viditeľná a definitívna zmena vo verejnom priestore. Je to začiatok veľkého maratónu,“ uviedol Vallo s tým, že Bratislava má, čo sa týka verejných priestorov, obrovský dlh.

Primátor avizuje, že na ich obnovu má mesto vyčlenených 14,3 milióna eur. Oproti minulosti ide, ako tvrdí, o rekordnú sumu. „Je však ešte stále nízka z hľadiska toho, koľko peňazí si do verejných priestorov Bratislava zaslúži,“ poznamenal. Ak sa mestu podarí vyriešiť problém s Dopravným podnikom Bratislava a jeho výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou, do rekonštrukcie priestorov má ísť ešte viac peňazí.

V meste aj v lesoparku

Medzi projekty programu Živé miesta patrí aj vnútroblok Poľská – Justičná, verejný priestor Krížna – Karadžičova, parčík Žilinská, Motýlia lúka, multifunkčný park v Karlovej Vsi, park Dunajská, okolie cintorína Karlova Ves, park Husova, pobytové schody IV. rybník, areál Malý Slavín, pozorovňa zvierat Vydrica. Taktiež bufet na Partizánskej lúke, okolie pamätníka Daniela Tupého, parčík na Radlinského ulici, Komenského námestie, Pamätník 89, revitalizácia verejného priestoru pod Mostom SNP či pocket park Židovská.

Mesto pripravuje aj projekty, ktoré budú riešiť priestor vozovne Krasňany, verejný priestor v okolí dúbravského Domu služieb či na Kazanskej ulici vo Vrakuni, kúpalisko Krasňany, nový park pri jazere Rohlík, Zámockú ulicu, promenádu Devín či revitalizáciu parku na Mudrochovej.

Primátor hovorí aj o oddychovom plató nad Staromestskou ulicou i o mestských hradbách. Zároveň avizuje, že už budúci týždeň zverejní mesto podobu komplexnej rekonštrukcie celistvého priestoru Živé námestie, ktoré tvoria spolu Kamenné námestie, Námestie SNP a Námestie Nežnej revolúcie.

Prístrešky aj zeleň

Okrem jednotlivých projektov sa podľa Valla a Mazúra pracuje aj na štandardizácii práce s verejnými priestormi v rámci Manifestu verejných priestorov. V nasledujúcich mesiacoch majú pribudnúť ďalšie, ktoré sa budú týkať prístreškov MHD či výsadby zelene.

Mesto predstaví aj takzvanú novú bratislavskú dlažbu, spôsob jej kladenia, farbu, tvar a charakteristiku. V rámci programu obnovy verejných priestorov je rozpracovaná aj koncepcia riešenia verejných sídliskových vnútroblokov.

Projekt Živé miesta v Bratislave
6
Galéria
Zdroj: MIB

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín