KAW Rôzne Správy

Nelegálne posedenie v lesoparku: Kto do prírody nanosil kopu betónu a "antické stĺpy"? + FOTO

Ľudia, ktorí postavili tento bizarný výtvor a pomenovali ho Bipniakovce, spáchali trestný čin.

Ilustračný obrázok k článku Nelegálne posedenie v lesoparku: Kto do prírody nanosil kopu betónu a "antické stĺpy"? + FOTO
5
Galéria

Niektorým ľuďom zjavne chýba súdnosť a myslia si, že bratislavský lesopark je miestom, kde možno doniesť a postaviť čokoľvek. Príkladom je bizarné „posedenie“, na ktoré natrafíte pri prechádzke lesom nad Kramerovým lomom. Múr z betónových tvárnic a gýčová napodobenina antických stĺpov vyrážajú dych okoloidúcim výletníkom.

Dielo, ktoré do lesa nepatrí

„O stavebných úpravách v lese nad Kramerovým lomom, tzv. "BIPNIAKOVCE“ sme sa dozvedeli v priebehu roku 2019 od našich zamestnancov pri obhliadke v teréne, rovnako nás na ne upozornili aj návštevníci lesoparku," uviedol pre Bratislava24 zástupca riaditeľa Mestských lesov v Bratislave Marek Páva.

Hoci tam stavba postupne vyrástla minimálne pred dvomi rokmi, zatiaľ je nedotknutá a páchateľ sa nenašiel.

Ide o nelegálnu stavbu, ktorú niekto postavil bez vedomia Mestských lesov. „Nemáme vedomosť, kto danú stavbu postupne realizuje. Je možné, že „stavitelia“ to nemyslia zle a dané dielo sa im páči. Bohužiaľ, absolútna väčšina návštevníkov pokladá tento druh zásahu za nevhodný do lesného prostredia," doplnil Páva.

Stavitelia tohto nevhodného „projektu“ taktiež do lesa priviezli väčšie množstvo betónu. Odviezť nevhodný materiál na skládku bude znamenať značné finančné náklady. „Preto, ak sa podarí vypátrať pôvodcov, budeme požadovať nahradiť všetky vzniknuté náklady,“hovorí Marek Páva.

Porušili zákon

S likvidáciou nevhodnej „okrasy“ lesa, to nie je úplne jednoduché. „Musíme zohľadniť aj naše personálne kapacity a finančný aspekt. Ideálny variant je vypátrať „staviteľov“, ktorí by si svoj výtvor na vlastné náklady zlikvidovali. V opačnom prípade to budeme musieť zlikvidovať na náklady Mestských lesov, pričom skládkovanie betónu je finančne náročné – to sú financie, ktoré sa nám už pravdepodobne nevrátia a budú chýbať na iné veci v lesoparku," dodal Páva.

Mestským lesom sa zatiaľ nepodarilo dopátrať k pôvodcom stavby.

Ľudia, ktorí „BIPNIAKOVCE“ postavili, porušili okrem iného zákaz vjazdu motorovým vozidlom na lesné pozemky, čo podľa lesného zákona už môže byť kvalifikované ako trestný čin.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM