ESL Rôzne Správy

Veľký prieskum na Obchodnej ulici! Prevádzky majú obrovské straty

Korona kríza má a ešte bude mať obrovské ekonomické dopady. Bratislavčania prídu o niektoré obľúbené podniky, niektorí aj o prácu.

Ilustračný obrázok k článku Veľký prieskum na Obchodnej ulici! Prevádzky majú obrovské straty
Foto: Karol Srnec / Zdroj: ephoto.sk

Občianske združenie Obchodná ulica a okolie sa snaží prinavrátiť tejto časti Starého Mesta niekdajší lesk.

„Na Obchodnej ulici sme zažili niekoľko etáp života, niektorí sme mali tú česť aj vyrásť v Starom Meste. Máme k tejto lokalite vzťah. Sme inovátori, niektorí z nás architekti, urbanisti, ľudia čo chcú veci rozvíjať a pomáhať tam, kde sú zodpovední prikrátky alebo nekonajúci aktívne v prospech štvrte,“ píšu na svojej stránke.

Zmeny

V ostatných mesiacoch sa na Obchodnej ulici diali pozitívne zmeny. Pribudla tam stanica Mestskej polície Bratislavy, Bratislavčania a návštevníci mesta si tam nachádzali obľúbené prevádzky. Korona kríza má však veľké dopady aj na túto ulicu. Združenie preto urobilo na Obchodnej ulici prieskum, aby malo jasnejší obraz o dosahu krízy.

„S prevádzkami dlhodobo pracujeme a mnohé prevádzky sú vzorovým príkladom pre ďalšie ako má Obchodná vyzerať. Vytvorili sme dotazník zameriavajúci sa na dopady COVID-19 na prevádzky na Obchodnej a čo je nevyhnutné spraviť, aby prevádzky na Obchodnej a teda aj život na nej mohol fungovať ďalej,“ píšu členovia združenia.

Prieskum

Anketári zbierali dáta v čase od 7. do 20. mája. Oslovili 25 prevádzok. Všetci do jedného hovoria o obrovských stratách.

„Prevádzky postihli až 100% straty, nakoľko väčšina prevádzok na Obchodnej bola zatvorená. Podnikatelia cítia veľkú neistotu, prirovnávajú to k začiatkom ich podnikania a obávajú sa, že zmena situácie nenastane ani v najbližšej dobe, nakoľko sortiment, ktorý ponúkajú je rôzny a môže byť znížený záujem o ich produkty. V niektorých prevádzkach museli pristúpiť k prepúšťaniu,“ vychádza z prieskumu.

Prepúšťala zatiaľ len menšina prevádzkovateľov – približne 24 percent z nich. Všetci do jedného deklarujú, že sa nemienia vzdávať a o prežitie podniku zabojujú.

Pomoc

Členovia občianskeho združenia sú presvedčení, že prevádzky treba podporiť.

„Jediný spôsob ako napomôcť naštartovaniu ekonomiky je naša spolupatričnosť a vzájomná podpora. Záleží nám, aby život na Obchodnej prekvital, aby sa Obchodná stala pekným miestom a to môže byť len vtedy, ak naše prevádzky, ktoré prispievajú k rozvoju prostredia prežili. Na Obchodnej ulici sa nachádza veľa zaujímavých konceptov, ktoré jej dávajú novú tvár,“ myslia si. Podľa nich môže pomôcť každý z nás. „Podporte svoje obľúbené prevádzky, myslite lokálne, aj malá pomoc je pomoc. Občas stačí málo: zdieľajte komunikačné siete vašich prevádzok, dajte o nich vedie,“ uzatvárajú.

Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie