Správy Samospráva

V Petržalke pribudli červeno-biele kontajnery. Čo všetko do nich môžete vložiť?

Elektroodpad končí často v zberných nádobách na komunálny odpad a nakoniec na skládkach, kde do prostredia uvoľňuje nebezpečné a škodlivé látky. Tomu by mal byť v Petržalke koniec.

Ilustračný obrázok k článku V Petržalke pribudli červeno-biele kontajnery. Čo všetko do nich môžete vložiť?
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

V Petržalke pribudli nové červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad. Obyvateľom je k dispozícii nonstop bez obmedzení 15 stacionárnych zberných nádob, nie je však vylúčené, že ich počet mestská časť časom zvýši. Prispieť majú, rovnako ako v iných mestách a obciach, k ochrane životného prostredia. Samospráva o tom informuje na svojej webovej stránke.

Až 30-tisíc ton odpadu

„Dôvodom, prečo sa aj Petržalka rozhodla zapojiť do projektu, bol najmä záujem poskytnúť občanom ďalšiu službu v oblasti odpadového hospodárstva a zvýšiť tak mieru vytriedenia,“ približuje vedúca miestneho oddelenia životného prostredia Daniela Vašková-Kasáková.

Podľa konateľa prevádzkovej spoločnosti Asekol SK Ronalda Blaha je možné v najväčšej bratislavskej mestskej časti vyzbierať 20-tisíc kilogramov drobného elektroodpadu ročne. „Pri navýšení o 10 kusov by vyzbierané množstvo mohlo byť až 30-tidíc kilogramov za rok,“ poznamenal Blaho.

Nové červeno-biele kontajnery budú umiestnené v rôznych lokalitách mestskej časti, aby sa vytvorila čo najefektívnejšia zberná sieť. Zoznam zverejnila mestská časť na svojej stránke.

Každá z 15 nádob má senzor na snímanie naplnenia, čím je možné zabezpečiť ich efektívne vyprázdňovanie.

Do stacionárnych kontajnerov patria napríklad mobilné telefóny, IT zariadenia, hobby náradie, kuchynské spotrebiče, elektronické hračky, batérie, všetok drobný elektroodpad s maximálnymi rozmermi 51 × 36 × 40 centimetrov, teda kalkulačky, rádia, prehrávače, slúchadlá, fotoaparáty, videokamery či elektrické hudobné nástroje. Nepatria do nich televízory, monitory, žiarivky a úsporné žiarovky, komunálny odpad, zdravotnícky materiál či bio odpad.

„Nevhadzujte elektroodpad prekračujúci rozmery vhadzovacieho otvoru, nebezpečný odpad, autobatérie, farby, plasty, oleje,“ upozorňuje mestská časť.

Elektroodpad končí často v zberných nádobách na komunálny odpad a nakoniec na skládkach, kde do prostredia uvoľňuje nebezpečné a škodlivé látky. Petržalka ako najväčšie sídlisko v strednej Európe je aj najväčším producentom komunálneho odpadu, ročne sa v mestskej časti vyprodukuje viac ako 48-tisíc ton odpadu. Elektroodpad tvorí približne jedno percento.

PETRŽALKA OSADILA KONTAJNERY NA ELEKTROODPAD 🔋 🔌 O krôčik bližšie ku krajšiemu životnému prostrediu 👍🏻 V našom videu sa...

Posted by Petržalka on Friday, December 11, 2020

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM