Eva Sládková Rôzne Správy

V lesoch v Bratislave a okolí rastie neobvykle veľa húb. Prečo sú červivé?

Tak toto sme tu nemali už aspoň desaťročie! Hubári sa takmer denne chvália na sociálnych sieťach svojimi krásnymi úlovkami.

Ilustračný obrázok k článku V lesoch v Bratislave a okolí rastie neobvykle veľa húb. Prečo sú červivé?
3
Galéria

Nie je to zdanie, tento rok je jarno-letná hubárska sezóna v našom regióne naozaj výnimočná. Počasie totiž hubárom prialo.

„Takto by to malo byť stále. Veď aj príslovie hovorí, že Peter a Pavol huby sejú. U nás to ale za ostatnú dekádu vyzeralo inak,“ vraví mykologička Ivona Kautmanová zo Slovenského národného múzea. Tento rok sme totiž naozaj mali bohatú Medardovu kvapku a jún bol mokrý, čo majú huby rady.

Rôzne

„Huby sú skvelým ukazovateľom vlhkosti v lese. V týchto dňoch rastú naozaj v hojnom počte, v lese môžeme nájsť huby rôznych druhov, farieb a tvarov. Pre hubárov je potešiteľné, že rastú aj obľúbené dubáky či brezáky,“ vraví ochranár Jakub Mrva s tým, že on chodí prevažne do bezzásahových dubových lesov nad Železnou studienkou, kde majú huby výborné podmienky.

Červíky

Toto je prvá vlna hubárskej sezóny, určite príde aj druhá. Ako vraví Ivona Kautmanová, ona sama radšej chodieva na huby na jeseň.

„Tieto jarné huby sú pomerne červivé. Teraz v teple totiž červy kladú vajíčka,“ vysvetľuje mykologička. Prvá vlna sa v Bratislavskom kraji postupne končí. „Teploty nad 30 stupňov huby nemajú rady,“ dodáva Ivona Kautmanová.

Poradňa

V Slovenskom národnom múzeu je už roky obľúbená hubárska poradňa, kde hubárom odborníci radia, ak si nie sú istí so svojimi úlovkami. Teraz je pre pandémiu pozastavená, plánujú ju obnoviť opäť v septembri. Mykológovia sú však aj teraz ľuďom k dispozícii.

„Ak chcú prísť, ideálne je, aby sa dopredu ohlásili. My zídeme dole a pozrieme sa na huby. V pondelok popoludní tu spravidla bývame vždy,“ uzatvára Ivona Kautmanová.

Volať alebo písať treba na tieto kontakty: 02/204 69 136; botanika@snm.sk.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie