V Lamači otvorili zrekonštruovanú hornú časť námestia

Revitalizácia centrálnej plochy v Lamači je dlhodobým zámerom a jednou z hlavných priorít miestnej samosprávy.

V Lamači vo štvrtok 21. decembra pre verejnosť oficiálne sprístupnili zrekonštruovanú hornú časť Malokarpatského námestia. Revitalizácia centrálnej plochy v mestskej časti je dlhodobým zámerom a jednou z hlavných priorít samosprávy v rámci aktuálneho Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) na roky 2015–2020.

Prvú časť námestia začali rekonštruovať na začiatku októbra, práce stihli v plánovanom termíne. „Som hrdý, že pred koncoročnými sviatkami budeme mať nový zhromažďovací priestor, na ktorom budeme môcť privítať nový rok 2018,“ povedal starosta Lamača Peter Šramko.

Moderný zhromažďovací priestor

Súčasťou rekonštrukcie bola výmena dlažby, rekonštrukcia a doplnenie inžinierskych sietí, doplnenie rampy a prvkov drobnej architektúry. V letných horúčavách by mala príjemné ochladenie priniesť aj vodná hmla z trysiek zabudovaných v dlažbe. Na zrekonštruovanej ploche ešte doplnia mobiliár.

„Hlavným cieľom, ktorý sme chceli dosiahnuť, bolo vytvoriť moderný a príjemný zhromažďovací priestor,“ uviedol autor architektonického návrhu Vladimír Badiar. „Pamätali sme pri tom aj na to, aby na túto rekonštrukciu mohla nadviazať revitalizácia ďalšej časti námestia, no i priestoru miestneho kina, ktorý by sa mal meniť na reprezentatívnejší kultúrno-spoločenský priestor,“ dodal.

Pokračovanie v budúcom roku

Výška investícia dosiahla 178 000 eur s DPH. „Využili sme podľa plánu i prostriedky z prebytku hospodárenia, pomohla nám i dotácia Bratislavského samosprávneho kraja vo výške 11 300 eur,“ informoval starosta Lamača.

Rekonštrukcia ďalšej časti námestia by mala pokračovať v budúcom roku. Poslanci mestskej časti na tento účel v utorok (19. 12.) schválili prostriedky v rozpočte na rok 2018, samospráva ráta i s využitím úveru. „Verím, že už na začiatku jari sa budeme môcť baviť o konkrétnom projekte rekonštrukcie dolnej časti námestia,“ uviedol vicestarosta Lamača Lukáš Baňacký.

Zdroj: TASR

Odporúčame