Správy Samospráva

V Devínskej Novej Vsi sa opäť premnožili komáre. Ste za chemický postrek? HLASUJTE

Starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír označuje aktuálnu situáciu s výskytom komárov na území mestskej časti za mimoriadnu.

Ilustračný obrázok k článku V Devínskej Novej Vsi sa opäť premnožili komáre. Ste za chemický postrek? HLASUJTE
8
Galéria
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Pre komáre podľa neho dochádza k značnému obmedzeniu ľudských aktivít a k zníženiu komfortu života obyvateľov.

Žiadosti ľudí

„Opakovane zaznamenávam žiadosti o urýchlené riešenie situácie v súvislosti s premnožením komárov v Devínskej Novej Vsi. Vzhľadom na nepriaznivý vývoj počasia sa nedá predpokladať samovoľné zlepšenie aktuálneho stavu. Po porade s odborníkmi zvažujeme riešiť situáciu formou obmedzeného postreku lokálne v rámci intravilánu Devínskej Novej Vsi,“ napísal na sociálnej sieti starosta Krajčír.

Priznáva, že zásah proti premnoženým komárom formou postreku je citlivá záležitosť po stránke ekologickej aj finančnej, preto sa mestská časť rozhodla vytvoriť priestor pre anketu o dopyte obyvateľov po chemickom postreku.

„V prípade, ak sa rozhodnete pre likvidáciu premnožených komárov formou postreku, použijeme prostriedok najekologickejší a pre zdravie najmenej škodlivý,“ deklaruje obyvateľom starosta. V ankete je aktuálne (20.8.) 87 percent zo všetkých doteraz hlasujúcich za chemický postrek, proti je desať percent a podporu súčasnému ekologickému prístupu vyjadrili v ankete takmer dve percentá hlasujúcich.

Taktika magistrátu nevyšla

Ak by k postreku v Devínskej Novej Vsi došlo, starosta deklaruje, že samospráva dá v predstihu vedieť presný deň a hodinu, keď sa bude látka aplikovať. Zároveň uviedol, že taktika magistrátu v oblasti zabránenia premnoženiu komárov nevyšla podľa očakávaní. „Na najbližšom stretnutí na magistráte budem žiadať audit tejto politiky, aby sme sa podobnej situácii v budúcnosti skutočne vyvarovali,“ poznamenal.

O príprave postreku informovala vo štvrtok na svojom webe aj Záhorská Bystrica. „Po preverení aktuálnej situácie na BSK však aj na magistráte hlavného mesta sme sa rozhodli my ako mestská časť riešiť túto situáciu samostatne. V súčasnosti sme zabezpečili dodávateľskú firmu, ktorá bude zabezpečovať a vykonávať postrek v krátkom čase v určitých lokalitách Záhorskej Bystrice, uskutoční sa však až po oznámení termínu včelárom,“ uvádza samospráva. Uisťuje, že postrek vykonajú mimo chránených krajinných oblastí.

Viac liahnísk?

Mesto Bratislava v pondelok (17. 8.) uviedlo, že v hlavnom meste sa počas minulého týždňa nezistil zvýšený stav aktívnych liahnisk komárov, nebolo teda potrebné objednávať dezinsekčný zásah biologickým prostriedkom BTI. Magistrát upozorňuje, že existuje celá škála liahnisk komárov. Niektoré sa liahnu v takzvaných dendrotelmách – malých nádržkách vody priamo v korunách stromov. Mesto tvrdí, že tieto skupiny liahnisk nemôže podchytiť.

Hlasovať môžete tu v ANKETE.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM