Rôzne Správy

Skvelá správa pre seniorov: V Bratislave štartuje výstavba Centra aktívneho starnutia

Ide o prvé centrum svojho druhu v regióne, ktoré na jednom mieste poskytne 600 až 700 seniorom možnosť zlepšiť si fyzickú zdatnosť a kondíciu.

Ilustračný obrázok k článku Skvelá správa pre seniorov: V Bratislave štartuje výstavba Centra aktívneho starnutia
Foto: Jakub Kotian / Zdroj: TASR

Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave začína 1. júla s výstavbou Centra aktívneho starnutia.

Zdraví seniori

Cieľom projektu, ktorý odštartoval 1. marca 2019, je zlepšiť podmienky pre aktívne starnutie seniorov. Vybudovanie centra bude stáť 1,5 milióna eur a dokončiť by ho mali do 13 mesiacov. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller.

Ide o prvé centrum svojho druhu v regióne, ktoré na jednom mieste poskytne 600 až 700 seniorom ročne možnosť absolvovať koordinované programy pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov. Seniori si v centre zlepšia fyzickú zdatnosť a kondíciu.

„Skúsenosti zo sveta, ako aj výsledky výskumných projektov z nášho pracoviska presvedčivo ukazujú, že negatívnym dôsledkom starnutia – zvýšenému výskytu chronických ochorení a z toho vyplývajúceho postupného zhoršovania sa funkčných schopností jednotlivých orgánových systémov – možno veľmi účinne predchádzať, či ich dokonca zvrátiť vhodnými programami pohybovej intervencie,“ uviedol garant projektu profesor Dušan Hamar.

Centrum tiež poskytne priestor pre spoluprácu výskumných inštitúcií, zdravotných poisťovní, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a iných subjektov, vďaka čomu môžu získané informácie pozitívne ovplyvniť strategické politické rozhodnutia zamerané na zvyšovanie kvality života a sociálnu inklúziu seniorov.

Fakulta telesnej výchovy a športu UK na projekte spolupracuje s Inštitútom fyzikálnej medicíny v St. Pölten v Rakúsku. Projekt programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie