Eva Sládková Rôzne Správy

V Bratislave môžete vidieť vzácneho obrovského hada. Dokonca aj na sídliskách

Starí Slovania ju uctievali. Verili, že im ochráni hospodárstvo a veru, tak aj robila. Užovka stromová totiž zbavuje obydlia hlodavcov.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave môžete vidieť vzácneho obrovského hada. Dokonca aj na sídliskách
2
Galéria

Videli ste hada? Žiaden div, v týchto dňoch totiž vychádzajú zo svojich zimných úkrytov a začínajú byť aktívne.

Stovky hadov

„Užovka stromová je jedným z nich. Je najväčším a najohrozenějším hadom. Dokáže narásť až na meter 80! Rada sa zdržuje v blízkosti ľudských obydlí,“ vraví doktorand na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského Petr Papežík a dodáva:

„V Bratislave ich žijú určite stovky. Vidieť ich môžete najmä na Devíne, v pohorí Malých Karpát a okolí, ale aj na sídliskách. Radi sa zdržujú v pivniciach, kôlňach, jednoducho menej obývaných priestoroch.“

Pomôžte zoológom

Aby sme mali presnejšiu predstavu o tom, koľko užoviek tu naozaj žije a kde sa im najviac páči, zoológovia robia aktuálne výskum. Aj vlani ich takto mapovali a rovnako ako vtedy, aj dnes vyzývajú obyvateľov nášho mesta, aby im pomohli.

„Minulý rok sa nám vďaka ľuďom podarilo získať až 155 záznamov výskytu užoviek stromových. Dúfame, že aj tento rok bude mať náš projekt podobný ohlas. V prípade stretnutia s hadom ho odfoťte a pošlite nám fotografiu. My vám na oplátku ponúkame určenie akýchkoľvek plazov, ktoré ste stretli a nie ste si istý, o aký druh ide,“ dodáva Petr Papežík.

Viac informácií o tom, ako a kde pomôcť zoológom nájdete na ich facebookovej stránke Výskyt užovky stromovej v Bratislave.

Keď sa s užovkou stretnete, netreba sa jej báť. „Keď je ohrozená, síce dokáže kusnúť, ale je to výnimočné a hlavne – nie je jedovatá. Je to veľmi užitočné zviera,“ uzatvára Petr Papežík.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM