Rôzne

V Bratislave sa ročne vyrobí toľko čokolády, že by naplnila 16 petržalských panelákov, VIDEO

Verili by ste, že čím menšia je sladkosť, ktorá sa v čokoládovej továrni vyrobí, tým je komplikovanejšia jej výroba?

Zdroj: Dnes24.sk

Račianska ulica je dobre známa sladučkou vôňou, ktorá sa denne šíri z posledného výrobného závodu, ktorý tu po roku 1989 zostal. Čokoládová továreň Figaro vyrobí ročne až 52-tisíc ton čokolády.

Čokoláda z kakaových bôbov

Čokoládová továreň v Bratislave bola založená v toku 1896 ako pobočka nemeckej firmy Stollwerck. V podniku „Cisárskokráľovskej rakúsko-uhorskej dvornej továrne na čokoládu bratov Stollwerckových“ sa pôvodne vyrábali predovšetkým lacné cukrovinky určené pre najširšie vrstvy obyvateľstva. Dnes si sladučké maškrty vyrobené v továrni vychutnávajú milovníci čokolády nielen na Slovensku, ale aj v zahraniční.

Bratislavská továreň vyrába čokoládu z kakaových bôbov, pochádzajúcich z Pobrežia Slonoviny alebo z Ghany. Pri výrobe praliniek tiež používa 100-percentné alpské mlieko od kráv z Rakúska a Nemecka.

„Spracovávame tu 100-percentnú čokoládu, ktorú buď vyvezieme do ďalších závodov, ktoré ju spracujú alebo ju sami spracujeme na čokoládovú hmotu. Tú potom v cisternách zase distribuujeme. Vyrábame tu Milka čokoládu, ktorá je presne taká istá Milka čokoláda, aká sa vyrába v ďalších troch závodoch v Nemecku, Rakúsku alebo Poľsku,“ vysvetľuje riaditeľ bratislavskej továrne Martin Hric.

Tony čokolády

Okrem výroby čokoládovej hmoty sa spoločnosť Mondelēz International sústreďuje aj na výrobu finálnych výrobkov, pričom hmoty a náplne tvoria asi 70% celkovej produkcie. Okrem toho sa v továrni vyrábajú pralinky, tyčinky a tabuľky.

Továreň v Bratislave sa dlhodobo špecializuje na drobné samostatne balené čokoládové špeciality. Čím menší je potravinársky produkt, tým je, paradoxne, komplikovanejšia jeho výroba.

„Keď som prišiel do závodu v roku 1996, vyrábali sme 16-tisíc ton čokoládovej hmoty. Dnes vyrobíme 52-tisíc ton. Keby sme týmto množstvom naplnili vlak, bol by dlhý ako z Bratislavy do Nového Mesta nad Váhom. Alebo by sme týmto množstvom mohli naplniť 16 dvanásť poschodových panelákov v Petržalke,“ približuje riaditeľ čokoládovej továrne.

Novinky v továrni

Spoločnosť Mondelēz International investovala do svojej továrne v Bratislave takmer sedem miliónov eur. „Investícia išla hlavne do plne automatizovanej baliacej linky, ktorá vytvorí krabičku a zabalí pralinku do krabičky. Ďalšie peniaze išli na to, aby sme pralinku vyformovali a zabalili. Vďaka tomu sme v továrni vytvorili 42 nových pracovných miest,“ uviedol Martin Hric.

Na špeciálne upravenej výrobnej linke a úplne novej baliacej linke spustenej v tomto roku sa produkujú čokoládové pralinky svetovo preslávenej značky Milka. Individuálne balené pralinky pomenované Milka Moments sa vyrábajú hneď v niekoľkých príchutiach – Oreo, Toffee Whole Nut a Almond-Caramel. Predávať sa budú na Slovensku, ako aj v ďalších európskych krajinách.

V súčasnosti je 43 percent čokoládového portfólia pod programom Cocoa Life. „Naším cieľom je do roku 2025 dosiahnuť 100-percentné pokrytie pre všetky čokolády, ktoré vyrábame,“ dodal riaditeľ továrne.

Výroba čokolády Mondelēz
11
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie